Koncerty trwały tydzień, od 8 października. Poprzedziło je uroczyste poświęcenie organów po gruntownych pracach konserwatorskich, które przywróciły organom Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego brzmienie sprzed czterystu lat.
Na organach grali najsłynniejsi muzycy: Pieter van Dijk z Alkmaar w Holandii, profesor gry organowej w Hamburgu oraz w konserwatorium w Amsterdamie; Dariusz Bąkowski-Kois z Krakowa; profesor Andrzej Szadejko; Schola Cantorum Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku pod kierownictwem Agnieszki Budzińskiej-Bennett; profesor Martin Rost, przewodniczący Stowarzyszenia Baltisches Orgel Centrum z Niemiec; Marcina Szelesta; prof. Juliana Gembalskiego oraz zespołu Harmonia Sacra oraz prof. Juliana Gembalskiego.
Dzięki nim mury olkuskiej fary wypełniły dźwięki dawnej muzyki organowej niderlandzkiej, iberyjskiej, polskiej i niemieckiej.
- To, że organy grają, że są takie piękne to zasługa wielu, wielu ludzi. Nasze Stowarzyszenie powstało, po to by nadać tym organom brzmienie sprzed czterystu lat i osiągnęliśmy cel - mówi Maria Rzepka, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w Olkuszu.
Przypomniała również, że profesorowi dr. hab. Krzysztofowi Urbaniakowi, kierownikowi artystycznemu XIX Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej stowarzyszenie zawdzięcza rozpoczęcie współpracy z niemiecką fundacją z Hamburga, która ofiarowała na renowację organów 50 proc. wartości kosztorysowej. Ponadto prof. Urbaniak koordynatorem renowacji organów.
Olkusz. Blacha na dachu budynku byłego starostwa jest źle po...
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
WIDEO: Poważny program
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto