Orszak Trzech Króli w tym roku szedł z hasłem "Kłaniajcie się królowie". W Rudawie jak co roku wyruszył przed południem. Monarchowie ze swoimi świtami udali się w drogę już o godz. 10.15. Jak co roku szli z trzech punktów spotkań.
Azja przy blokach, Europa przy szkole, Afryka na boisku
- To już tradycja. Orszak pisarski, czyli europejski rusza spod szkoły w Rudawie. Drugi orszak - brzeziński, czyli azjatycki idzie sprzed bloków w Rudawie znajdujących się przy ul. Dunajewskiego. A trzeci orszak - rudawski, czyli afrykański idzie od stadionu LKS Orlęta Rudawa - mówi Marcin Cieślak, sołtys Rudawy, który współorganizuje orszak z Radą Sołecką, Parafią Wszystkich Świętych w Rudawie, OSP Rudawa oraz ogólnopolską Fundacją Orszak Trzech Króli.
W orszakach nie brakowało przebierańców. Oprócz mędrców i ich królewskiej świty byli: Maryja, Józef, Dzieciątko, ale także aniołowie, diabły, śmierć wszelkiej maści kolędnicy. Szli radośnie ze śpiewem.
- To wydarzenie mające wymiar duchowy, nawiązujące do scen z Ewangelii. Wyreżyserowana scena pokłonu mędrców jest obrazem, który ma swoją wymowę i interpretację ponadczasową, bo oto ci mędrcy, ludzie światli prowadzeni przez gwiazdę przybyli do ubogiego miejsca, gdzie na sianie leżało Dziecię, któremu oddali pokłon. Wiara przewyższa w tym wypadu wszelkie ludzkie kalkulacje - podkreśla Marcin Cieślak i niestrudzenie organizuje orszaki.
Setki orszaków na ulicach polskich miast
Orszak Trzech Króli - to inicjatywa, która została zapoczątkowana w Warszawie w styczniu 2009 roku. Organizatorem jest Fundacja Orszaku Trzech Króli. W ostatnich latach orszaki odbywają się na ulicach setek miast w Polsce, od kilku lat pojawia się również poza Polską na kilku kontynentach. Jak wskazują organizatorzy w tym roku Orszak Trzech Króli w tym roku również do organizacji zgłosiły się setki miast, miasteczek i wiosek.
Organizatorzy z Fundacji OTK podkreślają, że tematyka tegorocznego orszaku nawiązuje do dwóch wielkich rocznic: Roku Jubileuszowy ogłoszony przez papieża Franciszka z okazji 2025 - lecia Narodzin Chrystusa oraz 1000-lecie koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego.
W Małopolsce patronem orszaku jest marszałek Łukasz Smółka.
- W wielu miejscach Orszak jest największym zgromadzeniem mieszkańców. Wynika to z faktu, że Orszak nie dzieli, lecz łączy. Jest otwarty na wszystkich tak jak otwarta dla wszystkich była betlejemska szopka, która przyjmowała ubogich, niewykształconych pasterzy i bogatych cudzoziemców, którzy swoim rozumem odkryli w Jezusie Boga - informuje Fundacja Orszak Trzech Króli.
- Najlepsze jednostki OSP w Małopolsce są pod Krakowem. Podsumowali wyjazdy na akcje
- Nowe karetki pogotowia pod Krakowem. Pojazdy wyposażone w najnowszą technologię
- Wielkie kolędowanie Zespołu Fermata. Pastorałki tradycyjne, autorskie i góralskie
- Kolędowania czas. Betlejem pod Krakowem, przed remizą stanęła żywa szopka
