Jeden z orszaków - to grupa rudawska, która wędrowała ze stadionu LKS Orlęta Rudawa do centrum wioski. Tej grupie towarzyszyli jeźdźcy na koniach w królewskich przebraniach. Jak co roku konie w królewskim orszaku pochodziły z Ośrodka jazdy konnej "Perrin" z Rudawy. Druga grupa brzezińska wyruszyła spod bloków przy ul. Dunajewskiego, a trzecia pisarska szła na spotkanie spod boiska piłkarskiego w Pisarach.
Tradycyjnie rudawskie Betlejem od kilku lat jest organizowane na Rynku 6 stycznia. Przychodzą orszaki z wiosek należących do tutejszej parafii. Wędrują po Rudawie, gromadzą rzesze mieszkańców, społeczników i miejscowych organizacji.
Podczas spotkania na Rynku w Rudawie wystąpiły: Zespół Fonte i Wesołe Nutki.
Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Rudawie są: parafia pw. Wszystkich Świętych w Rudawie, sołtys i Rada Sołecka w Rudawie, OSP Rudawa, Rudawskie Centrum Kultury oraz Fundacja Orszak Trzech Króli. A partnerami byli: m.in. Ośrodek Jazdy Konnej "Perrin" w Rudawie, sołectwa Brzezinka i Pisary, Klub Seniora "Sami swoi" w Rudawie, Jarosze z Brzezinki oraz OSP Siedlec, OSP Brzezinka, OSP Nielepice, KGW Rudawa, Klub Koneserów Rozrywki.
Orszaki Trzech Króli to inicjatywa powstała w 2005 roku w małej szkole "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Tam zainicjowano uliczne jasełka. Potem to widowisko przerodziło się w ogromną inicjatywę z orszakami królewskimi wędrującymi 6 stycznia po miastach i wioskach w całej Polsce. W tym roku Orszak Trzech Króli przemaszeruje ulicami kilkuset miejscowości Polski i świata. jak podaje fundacja OTK ponad 800 organizatorów zgłosiło się do udziału w Orszaku 2024!
Ciekawe wydarzenia 2023 roku pod Krakowem. Ważne inwestycje,...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Co świętujemy 6 stycznia?
