Głosami mieszkańców Małopolski zostaną przyznane tytuły OSOBOWOŚĆ ROKU 2020 w pięciu kategoriach: kultura, nauka, działalność społeczna i charytatywna, biznes oraz polityka, samorządność i społeczność lokalna. Chcemy docenić osoby, które w minionym roku angażowały się w życie lokalnych społeczności, wyróżniły się dokonaniami w różnych dziedzinach, osiągały sukcesy, pomagały innym, wykazały się kreatywnością i talentem.
W najbliższych tygodniach będzie okazja, aby docenić i nagrodzić działalność ludzi kultury i nauki, biznesu, polityki i samorządu oraz tych, którzy działają społecznie i charytatywnie.
Zapraszamy mieszkańców Małopolski do głosowania oraz do zgłaszania osób, które zasługują na uhonorowanie. Wielki, ogólnopolski plebiscyt w Małopolsce prowadzą „Gazeta Krakowska” i „Dziennik Polski”, serwisy www.gazetakrakowska.pl i www.dziennikpolski24.pl.
Głosowanie w miastach i powiatach w pierwszym etapie plebiscytu trwa do środy, 26 maja 2021 roku, do godziny 21.30. Zwycięzcy awansują do wojewódzkiego finału, który rozpocznie się w poniedziałek, 31 maja, i potrwa do środy, 9 czerwca. Tego samego dnia zakończy się także głosowanie w wojewódzkiej kategorii Nauka. Warto podkreślić, że podsumowanie tegorocznej edycji plebiscytu będzie wyjątkowe. Jesienią tego roku ukaże się książka „Osobowość Roku 2020”.
Dziś mamy zaszczyt prezentować liderów poszczególnych kategorii (notowania z dnia 27 kwietnia 2021, godz. 11.00).
Kategoria: Polityka, samorządność i społeczność lokalna
Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Skawinianin z urodzenia, działa w samorządzie od kilkunastu lat. Jego program opiera się na trzech filatrach: rodzina, rozwój i środowisko. Burmistrz stara się m.in. o tak ważne dla miasta i gminy inwestycje, jak budowa ronda przy skrzyżowaniu obwodnicy Skawiny z ulicami Krakowską i Skotnicką. Ponieważ sytuacja materialna mieszkańców zmienia się; tracą pracę, chorują, zaś dochody maleją, gmina wystarała się o rządowy program „Posiłek w szkole i w domu”. Gmina dokłada do tej kwoty 20 procent. - W naszej gminie nikt nie może być głodny. Potrzebujący mają zapewnione wyżywienie - podkreśla Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.
Kategoria: Biznes
Henryk Gaertner najpierw został lekarzem. Skończył także równolegle studia prawnicze i po studiach podjął pracę jako prawnik. Założył wraz z Szymonem Dudą spółkę deweloperską GD&K Group. Od początku działalności był autorem jej strategii inwestycyjnej, polityki transakcyjnej, czy planów długofalowego rozwoju.

Ukoronowaniem jego kariery jest zrealizowanie Unity Centre, ponad stumetrowego, wielofunkcyjnego kompleksu biznesowego górującego nad sylwetką Krakowa (najwyższy budynek w mieście).
Prywatnie jest szczęśliwym tatą ośmioletniego syna, z którym spędza wiele czasu na Podhalu (babcia była góralką z rodu Bachledów-Curusiów). Pochodzi z rodziny o długich tradycjach akademickich (jego ojciec i obaj dziadkowie byli profesorami uniwersyteckimi), jest absolwentem uczelni Harvard i Stanford.
Wielbiciel architektury, sztuki i kuchni (sam z zamiłowaniem gotuje). Bardzo ceni sobie podróże i wrażenia z pobytów za granicą, lecz jego rodzinnym i ukochanym miastem pozostaje Kraków - stąd z taką determinacją angażuje się w przedsięwzięcia podejmowane właśnie w Krakowie i dla Krakowa.
Kategoria: Działalność społeczna i charytatywna
Marcin Jędrychowski jest dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Specjalista zarządzania i rachunkowości, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W latach 2008-2016 zajmował stanowisko zastępcy kwestora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, a w 2016 r. objął funkcję pełnomocnika rektora UJ ds. budowy nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu.

Zarządza i kieruje największym i najbardziej obciążonym covidowo szpitalem w Małopolsce. O roku 2020 dyr. Jędrychowski mówi, że był to rok, który do bólu obnażył wszelkie bolączki ochrony zdrowia, a także w dobitny sposób uświadomił, że nie należy traktować zdrowia tylko jako towaru.
Kategoria: Kultura
Karol Wiśniewski, youtuber, Kraków. Nominowany za wydanie płyty, która w krótkim czasie osiągnęła duży sukces. Przypomnijmy, że Karol Friz Wiśniewski jest krakowianinem. Konto na YouTube założył 15 października 2010 r., zaś w 2018 r. założył grupę Ekipa. Od tego czasu grupa występowała w większości nowych produkcji Wiśniewskiego (program w rodzaju internetowego Big Brothera).

Jego kanał w 2020 r. subskrybowało ponad 4 miliony osób, miał ponad 1 miliard wyświetleń. Dzięki przedsiębiorczości i popularności programów w internecie Friz stał się milionerem. Część dochodów czerpie też z tego, że jest współtwórcą jednego z najpopularniejszych sklepów odzieżowych, stworzonych przez influencerów w Polsce.
Kategoria: Nauka
Prof. dr hab.n. med. Wojciech Jurczak jest specjalistą hematologiem, pracującym w Katedrze i Klinice Hematologii UJCM, gdzie od 1992 roku prowadzi zespół ds. leczenia chłoniaków i przewlekłej białaczki limfatycznej.

Przez pierwsze 15 lat działalności naukowej zajmował się rolą przeciwciał monoklonalnych u chorych na chłoniaki B-komórkowe oraz praktycznymi aspektami przeszczepów komórek macierzystych. Od 2007 roku zajmuje się prowadzeniem badań klinicznych we współpracy z Pratia - MCM Kraków, gdzie jako główny badacz i koordynator krajowy wziął udział w rejestracji 12 z 15 wprowadzonych w tym czasie na świecie innowacyjnych leków w terapii chłoniaków. Jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji o zasięgu międzynarodowym. Jest konsultantem medycznym Europejskiej Agencji Leków (EMA).
Karol FRIZ Wiśniewski i jego EKIPA zawojowali YouTube'a! To ...
Szał na lody Koral "Ekipa". Papierki po lodach na aukcjach z...
