Ośrodek w Krakowie działa już od 10 lat, w Oświęcimiu od trzech.
Kiedy przed trzema laty rozważaliśmy uruchomienie nowych działań, zdecydowaliśmy się właśnie na Oświęcim z tego względu, gdyż dużo osób stąd przyjeżdżało do Krakowa. Co z tego, że koszty podróży zwracamy, gdy dla niektórych to cała wyprawa. Szybko okazało się, że mamy z kim pracować. Bo chodzi nie tylko o przemoc fizyczną, ale również emocjonalną, ekonomiczną czy seksualną. Natomiast przestępstwa to nie tylko przemoc - z naszej pomocy korzystają m.in. osoby pokrzywdzone lichwą, oszustwami, będące ofiarami wypadków komunikacyjnych.
Stereotyp ofiary, to pobita przez męża kobieta z gromadką dzieci.
Ofiarami przestępstw są również rodzice, a katami fizycznymi i psychicznymi ich dzieci. Ofiarami są też dzieci nękane przez rówieśników. Niebezpieczeństwo stwarza również internet. Dużo przestępstw bazuje na ludzkiej naiwności i wrażliwości, gdzie ofiarami często padają osoby starsze i dzieci. Pomoc oferowana przez grono specjalistów z naszych ośrodków dotyczy pokrzywdzonych, ale też świadków i najbliższych im osób.
Jaka konkretnie to pomoc?
Osoby, które się do nas zgłaszają mogą oczekiwać wsparcia z różnych dziedzin, m.in. prawników, psychologów, psychoterapeutów, mediatorów, psychiatrów. Mogą oni również korzystać z pomocy materialnej.
Jak można się z wami skontaktować?
Dyżur telefoniczny pełnimy całodobowo, 365 dni w roku, pod nr tel. 504 704 933. W Oświęcimiu również pod 504 704 266. Ośrodek działa przy Centrum Logopedyczno Terapeutycznym Stokrotka, #ul. Okrzei 12. Zapraszamy we wtorki w godz. 12 - 15 i w środy od 17 do 20. W pow. wadowickim jesteśmy w Radoczy, w budynku Ośrodka Interwencji Kryzysowej, ul. Dworska 9.
Gminny Punkt Wsparcia Osób i Rodzin w Olkuszu, ul. Szpitalna 9, tel. 32/ 641 37 38.
WIDEO: Dzieci mówią jak jest
