Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Historia i nowoczesne technologie w Muzeum Auschwitz
Po kilkuletnich przygotowaniach i pilotażu, w ramach trwającego projektu wdrożenia w muzeum powstał model BIM (Building Information Modelling) stanu zachowania oraz stanu po zakończonej pełnej konserwacji jednego z murowanych baraków więźniarskich oznaczonego nr 7 z odcinka Bib byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Efektem jest wierny, trójwymiarowy obraz budynku, z którym powiązane są dostępne dane oraz informacje o nim.
– Pilotaż projektu BIM rozpoczął się w Muzeum w 2017 r. Do realizacji wybraliśmy historyczny barak murowany, w którym realizowaliśmy wówczas kompleksowe prace konserwatorskie. W trakcie prac mogliśmy na bieżąco sprawdzać, w jaki sposób możemy wykorzystywać możliwości modeli BIM do planowania, projektowania i realizacji prac konserwatorskich – powiedział kierujący projektem Tomasz Zemła.
Kierująca Globalnym Planem Konserwacji w Muzeum Auschwitz Agnieszka Tanistra-Różanowska podkreśla, że przeprowadzenie programu pilotażowego pozwoliło stwierdzić, że połączenie trójwymiarowego wiernego modelu obiektu z informacjami o nim i rozszerzeniem w postaci bazy danych jest rozwiązaniem optymalnym dla zarządzania danymi o muzealnych obiektach, a w przyszłości również nimi samymi.
Plan kompleksowych prac konserwatorskich w Muzeum Auschwitz
Łącznie opracowane zostaną modele BIM 45 budynków murowanych – baraków mieszkalnych, kuchni, łaźni oraz latryn i umywalni, które znajdują się na terenie odcinka BI. Będzie to skorelowane z opracowanym na wiele lat planem kompleksowych prac konserwatorskich w tych historycznych obiektach.
– Wdrożenie BIM jest odzwierciedleniem naszego podejścia do dokumentacji konserwatorskiej, która powinna zawierać całą dostępną historyczną i techniczną wiedzę o obiekcie oraz przeprowadzonych w nim zabiegach konserwatorskich. Jest to narzędzie równie ważne, jak technologie i techniki wykorzystywane w samych pracach. Dlatego od początku istnienia w Muzeum Pracowni Konserwatorskich stale doskonalimy sposoby gromadzenia i korzystania z informacji o obiektach – powiedział zastępca dyrektora Muzeum Rafał Pióro odpowiedzialny za zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci.
Kolejnym etapem projektu będzie wdrożenie Systemu Zarządzania Danymi. System wykorzystujący technologię BIM będzie stosowany do analizy stanu zachowania poszczególnych budynków, w planowaniu i realizacji prac konserwatorskich, jak i przeprowadzania wszelkiego rodzaju przeglądów technicznych i konserwatorskich.
Wdrożenie BIM ma miejsce w ramach realizowanego przez Muzeum Globalnego Planu Konserwacji, który finansowany jest przez Fundację Auschwitz-Birkenau.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Archeolodzy zbadają, jakie tajemnice kryje ziemia na Bulwarach w Oświęcimiu
- Mieszkania do wynajęcia w Oświęcimiu i okolicy. Sprawdźcie ceny
- Na głównej drodze osiedla Błonie w Oświęcimiu jest bezpieczniej i lepiej się jeździ
- Emocje w mistrzostwach Małopolski w pływaniu w Oświęcimiu. Zobaczcie zdjęcia
- Już w tym roku podróżni będą mogli skorzystać z nowego przystanku Zator-Energylandia
- Ostatnia droga Pameli, 26-latki zamordowanej w Oświęcimiu

Inflacja - los polskich rodzin