Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Świat powinien poznać historię akuszerki z KL Auschwitz
Na swoim blogu "Wprawnym okiem historyka" dr Adam Cyra podkreśla, że książka "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej” jest świetnie napisana i wydana.
- Autorka Maria Stachurska, dla której Stanisława Leszczyńska, akuszerka z KL Auschwitz II-Birkenau to bliska krewna, obdarzona jest szczególnym talentem twórczym
- ocenia historyk.
Nie dziwi go zatem, że córka autorki Anna Lewandowska, będąca żoną Roberta Lewandowskiego, jest dumna ze swojej mamy.
- Nazwisko jednego z najlepszych piłkarzy, jakim jest „Lewy”, znane jest powszechnie. Świat również powinien poznać niezwykłą historię akuszerki z epoki komór gazowych i pieców krematoryjnych
- zaznacza autor blogu "Wprawnym okiem historyka".
Dlatego, jego zdaniem, książka Marii Stachurskiej "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej” powinna zostać przetłumaczona na inne języki, aby nazwisko i czyny jej bohaterki były znane pod różnymi szerokościami geograficznymi na świecie.
Ulica Stanisławy Leszczyńskiej w Oświęcimiu
Historyk zwraca uwagę, że w Oświęcimiu jest ulica Stanisławy Leszczyńskiej prowadząca właśnie do Muzeum Auschwitz-Birkenau, ale jak przypuszcza, wielu odwiedzających były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau nie zdaje sobie sprawy kim była Stanisława Leszczyńska.
Przypomina pokrótce też losy bohaterskiej akuszerki z Auschwitz, która trafiła do tego obozu wraz z córką Sylwią 17 kwietnia 1943 roku. Aresztowana została przez gestapo w lutym 1943 roku w Łodzi, gdzie urodziła się w 1896 roku i mieszkała.
W KL Auschwitz otrzymała numer więźniarski 41335. Pracowała w Birkenau jako położna, ratując wbrew poleceniom władz obozowych życie nowo narodzonych dzieci.
Dwanaście lat po wojnie napisała „Raport położnej”, w którym można przeczytać m.in.: Wśród tych koszmarnych wspomnień snuje się w mej świadomości jedna myśl, jeden motyw przewodni. Wszystkie dzieci urodziły się żywe. Ich celem było żyć! Przeżyło obóz zaledwie trzydzieści. Kilkaset dzieci wywieziono do Nakła w celu wynarodowienia, ponad 1500 zostało utopionych przez Schwester Klarę i Pfani, ponad 1000 dzieci zmarło wskutek zimna i głodu (te przybliżone dane liczbowe nie obejmują okresu do końca kwietnia 1943 roku).
Stanisława Leszczyńska była akuszerką w KL Auschwitz II-Birkenau aż do wyswobodzenia więźniów przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku. Zmarła w 1974 roku.
Książka Marii Stachurskiej "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej" ukazała się pod koniec ub. roku.
- Najlepsze licea w powiatach Małopolski zachodniej w rankingu Fundacji "Perspektywy"
- Odmrażanie szpitali covidowych. Lepszy dostęp do leczenie dla innych pacjentów
- Najlepsze technika w powiatach Małopolski zachodniej w rankingu "Perspektyw"
- Dominika Merta z Boru w gronie „Wolontariuszy Roku 2020”
- O krok od tragedii w Porębie Wielkiej. Tir o mało nie wjechał do pokoju chłopca
- Stefania Wernik z Osieka koło Olkusza urodziła się w piekle Auschwitz
FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić
