Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Już ponad milion osób odwiedziło w tym roku Auschwitz. Rekordowa frekwencja

Bogusław Kwiecień
W ubiegłym roku tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady zwiedziło 1,53 mln osób. Zanosi się, że w tym roku będzie jeszcze więcej

Ponad milion osób odwiedziło Miejsce Pamięci Auschwitz w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku. Nigdy wcześniej w historii Muzeum frekwencja w tym okresie nie była tak wysoka.
– W ubiegłym, rekordowym pod względem liczby odwiedzających roku, tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady zwiedziło 1,53 mln osób. Wówczas milion odwiedzających odnotowaliśmy pod koniec sierpnia – powiedział Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum, odpowiedzialny m.in. za logistykę udostępniania przestrzeni poobozowej. – Wszystko wskazuje na to, że rok 2015 zakończy się kilku lub nawet kilkunastoprocentowym wzrostem frekwencji w porównaniu do roku poprzedniego – dodał Kacorzyk.
Wysoka frekwencja niesie za sobą wiele wyzwań związanych m.in. z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i historycznym obiektom. Na początku roku wprowadzono m.in. kontrolę bezpieczeństwa przy wejściu, a także ustalono maksymalną liczbę osób wchodzących na teren byłego obozu Auschwitz I w ciągu jednej godziny. Uruchomiony został również specjalny serwis internetowy visit.auschwitz.org, który pozwala na rezerwację terminów zwiedzania zarówno osobom indywidualnym, jak i grupom zorganizowanym.
– Jednym z efektów działania systemu wcześniejszych rezerwacji oraz wprowadzonych regulacji wejść jest to, iż znacznie więcej osób rozpoczyna zwiedzanie Miejsca Pamięci w godzinach porannych lub popołudniowych. Duża frekwencja nie powoduje zatem tłoku na samej ekspozycji. To bardzo istotne, bowiem chcemy tworzyć jak najlepsze warunki do poznania historii tego wyjątkowego miejsca – podkreślił Andrzej Kacorzyk.
Przypominamy, że ze względu na wymogi bezpieczeństwa na terenie Muzeum nie wolno m.in. zapalać świeczek i zniczy poza wyznaczonymi miejscami, a także nie wolno wnosić przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu. Na całym terenie obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu i e-papierosów. Maksymalny rozmiar toreb i plecaków, które wnieść można na teren Muzeum to 30x20x10 cm. Szczegóły znajdują się w regulaminie zwiedzania.
Rok 2015 w Miejscu Pamięci rozpoczął się nadzwyczajnym wydarzeniem – obchodami 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, które miały miejsce 27 stycznia. Skupiły one na sobie uwagę całego świata – zarówno ze względu na obecność prawie 300 byłych więźniów, jak i liderów ponad 50 państw i organizacji międzynarodowych. Transmisję tego wydarzenia obejrzało na żywo za pośrednictwem ponad 250 stacji telewizyjnych ponad pół miliarda ludzi na całym świecie. – Zagłębienie się w tragedię Auschwitz pozwala lepiej zrozumieć świat powojenny, dzisiejszy, otaczający nas, wraz z całą sferą ludzkiej nadziei, wyzwań i zagrożeń. A tylko taka refleksja może wzmóc w nas poczucie własnej dzisiejszej odpowiedzialności – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska