https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Nowy most i obwodnica, która połączy miasto z drogą ekspresową S1 ma być niewidoczna z byłego obozu Auschwitz

Bogusław Kwiecień
W tym miejscu na granicy Oświęcimia i Rajska będzie przebiegać nowa obwodnica. Tutaj będzie zaczynać się fragment trzeciego mostu nad Sołą w Oświęcimiu. To jest ponad 1 km od terenów byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau
W tym miejscu na granicy Oświęcimia i Rajska będzie przebiegać nowa obwodnica. Tutaj będzie zaczynać się fragment trzeciego mostu nad Sołą w Oświęcimiu. To jest ponad 1 km od terenów byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau Bogusław Kwiecień
Przedstawiciele UNESCO wrócili do sprawy oddziaływania nowej trasy na tereny byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Trudne zadanie czeka w związku z tym projektantów

Według obietnic rządu w 2023 roku ma zostać oddana do ruchu południowa obwodnica Oświęcimia łącząca to miasto z drogą ekspresową S1. W tej chwili trwają prace projektowe.

Jednym z kłopotliwych miejsc pozostaje przebieg przyszłej obwodnicy w sąsiedztwie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Niedawno w Oświęcimiu przebywali ponownie eksperci UNESCO, organizacji ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka.

Przedstawiciele UNESCO wrócili do sprawy oddziaływania nowej trasy na tereny byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Trudne zadanie czeka w związku z tym projektantów, którzy muszą tak przygotować przebieg obwodnicy wraz z mostem nad Sołą, aby m.in. tych elementów nie było widać od strony Miejsca Pamięci. Przewiduje się więc, że obwodnica zostanie oddzielona szpalerem drzew.

Wydaje się, że tym razem nie będzie już mowy o blokadzie tej inwestycji, co miało miejsce pięć lat temu. Wtedy w raporcie dotyczącym ochrony byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau nie zgadzali się w ogóle na powstanie obwodnicy, twierdząc, że będzie „ingerować w krajobraz mający walor dokumentu historycznego”. Do tego - zdaniem ekspertów UNESCO - dochodził negatywne akustyczne oddziaływanie drogi na otoczenie obszaru byłego obozu.

Z kolei dwa lata temu przestali negować już samą obwodnicę, natomiast uważali, że powinna kończyć się na skrzyżowaniu z ul. Legionów w ciągu drogi wojewódzkiej 933. Nie zgadzali się na powstanie trzeciej przeprawy na Sołą zaplanowanej ponad 1 km od byłego obozu.

Zdaniem starosty oświęcimskiego Zbigniewa Starca, w tym przypadku obwodnica będzie dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia Miejsca Pamięci. - W tej chwili przecież ciężki transport odbywa się z dwóch stron Muzeum Auschwitz-Birkenau, czyli od strony ul. Kolbego i Legionów - zauważa starosta. - A obwodnica otwiera właśnie możliwości do odsunięcia dużego ruchu ciężkich pojazdów - dodaje.

Według założeń, obwodnica ma mieć 9,7 kilometra. W gminie Oświęcim przebiegać będzie przez Pławy, następnie - już w Oświęcimiu - przetnie ulice Ostatni Etap i Legionów w pobliżu klasztoru sióstr karmelitanek, dalej przejdzie nowym mostem przez Sołę na wysokości ogródków działkowych na Kamieńcu i ul. Jagiełły, a następnie obok ogródków na Zaborzu i za supermarketem budowlanym Castorama włączy się do drogi krajowej 44.

- Jest już decyzja środowiskowa, są pieniądze. Inwestycja ma być gotowa do 2023 roku - podsumowuje Zbigniew Starzec, który niedawno o planach budowy S1 z obwodnicą Oświęcimia rozmawiał w katowickim Oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Oświęcim. Można już jeździć północną obwodnicą. Kierowcy lic...

Gazeta Krakowska

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
paranoja
Powinni zaorać już dawno to miejsce z ziemią.
Przyjdzie czas że tam wrócimy, wtedy okupant będzie miał bloki na gotowo.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska