MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Obchody 82. rocznicy agresji Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Uroczystości na placu Kościuszki [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Na placu Kościuszki odbyła się główna część oświęcimskich obchodów 82 rocznicy agresji Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej
Na placu Kościuszki odbyła się główna część oświęcimskich obchodów 82 rocznicy agresji Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej Strona Urzędu Miasta w Oświęcimiu
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki w Oświęcimiu odbyła się dzisiaj, 1 września uroczystość w 82. rocznicę agresji Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy uczcili pamięć ofiar wojny, w tym mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych i na różnych frontach działań zbrojnych.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Hołd ofiarom II wojny światowej na placu Kościuszki w Oświęcimiu

Główna część obchodów agresji Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej miała miejsce na placu Kościuszki. Delegacje samorządów miasta, powiatu i gminy Oświęcim, kombatantów, organizacji i instytucji złożyły kwiaty i zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. W ten sposób oddano hołd ofiarom wojny, wśród nich wielu mieszkańcom ziemi oświęcimskiej.

Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym przy grobach polskich żołnierzy poległych w trakcie kampanii wrześniowej i obu wojnach światowych.

Oświęcim był jednym z tych miejsc w Polsce, które niemieckie lotnictwo wzięło na cel w pierwszej kolejności. Pierwsze bomby spadły na Oświęcim 1 września około 7 rano.

- Stało się tak ze względu na strategicznie ważny węzeł kolejowy oraz koszary wojskowe na Zasolu

- mówi Wio­letta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek.

Wybuch wojny był jednocześnie początkiem ponad pięcioletniej niemieckiej okupacji Oświęcimia.

1 września 1939 roku o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny, niemieckie wojska uderzyły na Polskę, rozpoczynając najtragiczniejszy zbrojny konflikt, który pochłonął miliony istnień ludzkich na całym świecie. Przyniósł niezliczone cierpienia, podeptał godność ludzką.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska