Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Śledztwo IPN nad brzegiem Soły w Oświęcimiu
Mieszkańcy Oświęcimia od kilku lat zwracali uwagę na ludzkie kości i czaszki, jakie napotykali w Sole. Sytuacja powtarzała się, gdy podnosił się poziom rzeki. Od ub. roku podobne zdarzenia występowały jeszcze częściej.
- Nad Sołę przychodzą całe rodziny z dziećmi. To jest coś makabrycznego, gdy natrafią na takie znaleziska w wodzie. A poza tym chodzi o szacunek dla ludzkich szczątków. Trzeba im dać spocząć w spokoju
- uważa Kinga Pająk, mieszkanka Oświęcimia.
Sytuacje te były związane z powojenną historią i działalnością obozów utworzonych przez władze sowieckie i NKWD dla jeńców niemieckich na terenie byłego KL Auschwitz-Birkenau. Potwierdziło to śledztwo krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, którego pracownicy przeprowadzili prace poszukiwawcze na lewobrzeżnej skarpie Soły, na odcinku od Kamieńca do Legionów.
- Materiały archiwalne i relacje świadków wskazują, że na obszarze około 1500 m kw. nad Sołą, która przez dziesięciolecia zmieniła bieg, grzebano zarówno zwłoki niemieckich jeńców w 1946 r., jaki i więźniów obozu pracy przymusowej
- stwierdzili eksperci IPN.
Śledztwo zostało zakończone, ale problem kości wyrzucanych przez Sołę pozostał.
Brzeg Soły zostanie zabezpieczony
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie podjął decyzję o zabezpieczeniu lewego brzegu Soły w Rajsku.
- Prace ruszyły. Prowadzone są pod nadzorem przyrodniczym. Odbędą się w dwóch etapach
- mówi Magdalena Gala, rzecznik prasowy RZGW w Krakowie.
Pierwszy będzie polegał na wykonaniu luźnego narzutu kamiennego poprzez wrzucenie z brzegu kamienia łamanego. Roboty te pozwolą na stworzenie bezpiecznych warunków dla kolejnych prac ekshumacyjnych w tym rejonie. Prowadzone są przez Fundację "Pamięć", z którą RZGW w tej sprawie współpracuje.
Ekshumacja miejsca pochówku niemieckich jeńców rozpoczęła się w kwietniu i jeszcze trwa. - Jesteśmy na etapie prac ratowniczych nad brzegiem rzeki. Ta część powinna zakończyć się do końca sierpnia - zaznacza Katarzyna Pater, która nadzoruje ekshumację.
Po ich zakończeniu rozpocznie się drugi etap zabezpieczenia brzegu Soły.
- Polegać będzie na wykonaniu tzw. materaca wiklinowego, który wzmocni brzeg i przyczyni się do powstania nowych siedlisk przyrodniczych
- dodają w RZGW.
Niewykluczone, że prace ekshumacyjne będą jeszcze kontynuowane w głąb terenu nad Sołą. - W tej sprawie musimy podjąć współpracę z Muzeum Auschwitz, aby uzyskać potrzebną dokumentację – dodaje Katarzyna Pater.
- Paraliż na drogach do Energylandii i Zatorlandu. Szturm turystów z całej Polski!
- Wadowice. Lisy żerują przy barze szybkiej obsługi. Podkradają klientom jedzenie
- Mali bohaterowie docenieni przez burmistrza. Uratowali chłopca z rąk porywacza
- Tłumy gości na otwarciu Bricomarché w Olkuszu. Policja kierowała ruchem
- Chrzanów. Protest na Rynku przeciwko "Lex TVN".
- Tłumy na Pustyni Błędowskiej. Moc atrakcji dla dzieci
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
