Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla niepełnosprawnych dzieci dostał imię Zofii Posmysz, byłej więźniarki Auschwitz [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Akt nadania Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Oświęcimiu imienia Zofii Posmysz w jej imieniu z rąk starosty Marcina Niedzieli i wicestarosty Pawła Kobielusza odebrał Leszek Szuster, dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu
Akt nadania Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Oświęcimiu imienia Zofii Posmysz w jej imieniu z rąk starosty Marcina Niedzieli i wicestarosty Pawła Kobielusza odebrał Leszek Szuster, dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Bogusław Kwiecień
Zofia Posmysz, była więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, a po wojnie pisarka i scenarzystka została patronem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Patronka, z którą połączono się przez internet, powiedziała, że jest bardzo wzruszona faktem, że ta oświęcimska placówka będzie nosić jej imię.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu rozpoczął ten rok szkolny w nowej siedzibie, uchodzącej za najbardziej nowoczesną w Polsce pod względem edukacji osób niepełnosprawnych.

Zwieńczenie lat starań o nową siedzibę SOSW w Oświęcimiu

Starosta oświęcimski Marcin Niedziela przypomniał, że o budowę nowej siedziby starano się od wielu lat. Wcześniej Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy mieścił się w budynkach znajdujących się w różnych punktach miasta. Zajęcia odbywały się małych i ciasnych pomieszczeniach. Obiekty były nieprzystosowane do potrzeb niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, za to pełne różnych barier architektonicznych.

Dwa lata temu w końcu udało się rozpocząć tę inwestycję. Zakończył się pierwszy etap, dzięki czemu można było rozpocząć obecny rok szkolny w nowych murach. Trwa drugi, a starostwo myśli jeszcze o trzecim, w ramach którego miałaby powstać duża sala gimnastyczna.

- Nadanie imienia ośrodkowi jest zwieńczeniem tych wszystkich wieloletnich starań

- powiedział starosta Niedziela.

Jego zdaniem, Zofia Posmysz będzie wzorem dla młodych ludzi kształcących się w tej placówce, jako osoba, którą w młodym wieku także dotknął trudny los.

- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nie mógł sobie wymarzyć lepszego patrona

- dodał wicestarosta Paweł Kobielusz, dodając, że Zofia Posmysz zawsze przedstawia Oświęcim nie tylko jako Miejsce Pamięci, ale także miasto placówek oświatowych i kulturalnych na wysokim poziomie oraz wspaniałych ludzi.

Zofia Posmysz: To zaszczyt być patronem szkoły w Oświęcimiu

Zofia Posmysz nie kryła wzruszenia. Przypomniała okres, gdy jako młoda dziewczyna stała na apelach w Auschwitz. Trudno było wówczas sobie wyobrazić, że po latach będzie mieć w tym miejscu przyjaciół i dostąpi zaszczytu, że oświęcimska szkoła, która pełni szczególną rolę, zajmując się niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą będzie nosić jej imię.

- To jest zrządzenie wyższych sił

- powiedziała Zofia Posmysz, która kilka lat temu już otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Oświęcimia.

Podczas uroczystości twórczość Zofii Posmysz przybliżyła znana aktorka Teatru Starego Beata Paluch.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska