Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Synthos zakończył transakcję w Niemczech i zapowiada odejście od węgla do 2028 r. a do 2050 osiągnięcie zeroemisyjności [ZDJĘCIA]

Oprac. BOK
Grupa Synthos po przejęciu fabryki w Niemczech za 460 mln dolarów ogłosiła także strategię zrównoważonego rozwoju w nadchodzących latach
Grupa Synthos po przejęciu fabryki w Niemczech za 460 mln dolarów ogłosiła także strategię zrównoważonego rozwoju w nadchodzących latach Materiały prasowe Grupy Synthos
Grupa Synthos, światowy lider w produkcji kauczuków syntetycznych, ostatecznie sfinalizowała zakup i przejęcie od innej globalnej firmy Trinseo zakładu w Niemczech. Łączna wartość transakcji to 460 mln USD. Jednocześnie Synthos zapowiedział podjęcie strategii zrównoważonego rozwoju, która zakłada m.in. całkowite odejście od węgla do 2028 roku, redukcję emisji gazów cieplarnianych o 28 proc. do 2030 i osiągnięcie zeroemisyjności w swojej działalności do 2050 roku.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Synthos ostatecznie przejął fabrykę w Niemczech i ogłosił strategię zrównoważonego rozwoju

Przejęcie zakładu w niemieckim Schkopau przez Synthos jest największą ostatnio transakcją dokonaną na światowym rynku kauczuków syntetycznych. Poprzednie także było dokonane przez tę firmę, a było to nabycie zakładu produkującego kauczuki w czeskich Kralupach. W ostatnich latach Synthos przejął również od grupy INEOS fabryki polistyrenu ekspandowanego we Francji i Holandii.

- Akwizycja zakładu w Schkopau jest największą transakcją w historii naszej firmy. Synthos umocni swoją pozycję na globalnym rynku kauczuków syntetycznych stając się drugim największym producentem w tym segmencie

- powiedział Michał Sołowow, właściciel Grupy Synthos.

Po przejęciu moce produkcyjne firmy w obszarze kauczuków syntetycznych wzrosną do ponad 800 tys. ton rocznie. W ślad za tym w Synthosie spodziewają się znaczącego wzrostu wyników ekonomicznych.

Ostatnia transakcja wpisuje się w strategię Grupy Synthos, która zakłada ciągły rozwój oferty produktowej poprzez inwestycje w badania i rozwój. Zakład w Schkopau posiada doskonale rozbudowane zaplecze badawczo-rozwojowe, co zwiększy możliwości grupy w tym obszarze. W ostatniej dekadzie Synthos wydawał w obszarze kauczuków rocznie średnio 7 mln euro na badania i rozwój.

Zakład w Schkopau umożliwi Synthosowi wykorzystanie całej gamy zaawansowanych technologicznie kauczuków.

- Stosowanymi głównie w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia, co oznacza mniejsze zużycie paliwa i emisję spalin, w tym oponach do samochodów elektrycznych

- powiedział Zbigniew Warmuz, prezes Zarządu Synthos S.A.

Synthos zapowiada kolejne inwestycje i strategię zrównoważonego rozwoju

Przejęcie zakładu w Niemczech stanowi największą część z zaplanowanych 1,2 mld dolarów wydatków inwestycyjnych Grupy Synthos do 2025 roku. Drugą największą inwestycją jest trwająca budowa bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu za prawie 120,5 mln USD.

Inwestycje w nowoczesne instalacje pozwalają na zwiększenie wydajności produkcji, a jednocześnie ograniczenie wpływu na środowisko. Jedną z nich jest instalacja do ekstrakcji butadienu w Płocku o mocy produkcyjnej 120 tys. ton rocznie. Jej uruchomienie planowane jest na rok 2024.

Jednocześnie Synthos przyjął strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada: całkowite odejście od węgla i redukcję emisji gazów cieplarnianych o 28 proc. do 2028 roku, osiągnięcie zeroemisyjności w 2050 roku i wytwarzanie 100 proc. produktów o charakterze zrównoważonym do 2030 roku. Firma planuje też zwiększenie udziału surowców odnawialnych w bazie surowcowej, zmniejszenie zużycia energii i mediów do 2030 roku.

Grupa Synthos posiada sześć zakładów i zatrudnia ponad 3660 pracowników

Firma Synthos w połowie lat 2000 przeszła w prywatne ręce. Obecnie jest drugim największym producentem kauczuku syntetycznego na świecie i największym europejskim oraz trzecim światowym producentem polistyrenu ekspandowanego (EPS). Ponadto jest wiodącym europejskim i światowym producentem dyspersji i klejów oraz środków ochrony roślin.

Synthos posiada sześć zakładów produkcyjnych: w Polsce, Czechach, Francji, Holandii oraz Niemczech i zatrudnia ponad 3 660 pracowników.

Trzy centra badawczo-rozwojowe: w Polsce, Holandii i Niemczech pracują nad rozwojem innowacyjnych produktów pozwalających na większą energooszczędność, ograniczenie emisji i ilości odpadów:

Odbiorcami ok. 80 proc. oferty sprzedaży produktów kauczukowych Synthos są główni uczestnicy rynku oponiarskiego, w tym Michelin, Continental, Bridgestone, Goodyear i Pirelli.

Największa grupa przemysłowa w Europie Środkowo-Wschodniej

Synthos należy do największej prywatnej grupy przemysłowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, należącej i kierowanej przez Michała Sołowowa: największego polskiego przemysłowca i prywatnego inwestora za granicą w sektorze przemysłowym. Więcej inwestują tylko państwowe koncerny KGHM Polska Miedź i PKN Orlen.

Obok Grupy Synthos najważniejsze spółki grupy przemysłowej to Barlinek – w 100 proc. ekologiczna firma i największy na świecie producent drewnianych podłóg oraz Cersanit - trzeci największy europejski producent płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek.

Na całym świecie w skład grupy kapitałowej wchodzi 19 dużych fabryk w ośmiu krajach, a we wszystkich spółkach pracuje ponad 18 tys. osób. Produkty grupy sprzedawane są do ponad 90 krajów na sześciu kontynentach.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska