Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim trzeci w pływackiej lidze SMS na długim basenie w Lublinie. Na koniec sezonu 2022/23 niezagrożony brązowy medal

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Wideo
od 16 lat
Oświęcim zajął trzecie miejsce w lidze SMS w rywalizacji na długim basenie. Drugą rundę rozegrano w Lublinie. Na finiszu sezonu 2022/23 oświęcimianie zameldowali się na najniższym stopniu podium. Przypomnijmy, że po walce na krótkim basenie, w Oświęcimiu, także byli na trzeciej pozycji.

W porównaniu do sezonu 2021/22 obecny wynik oznacza w przypadku oświęcimian spadek o jedno „oczko”. Jednak trzeba przyznać, że Oświęcim nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Jego miejsce na najniższym stopniu podium było niezagrożone. Owszem, po rywalizacji na krótkim basenie Oświęcim tracił tylko punkt do drugiego Lublina, który organizował drugą rundę. Wiadomo było, że gospodarze wtedy mogą zechcieć wygrać całą ligę.

- Owszem, Lublin wygrał u siebie na długim basenie, ale w całym rozrachunku został na drugiej pozycji. Najlepszy był G-8 Bielany Warszawa – wyjawia Przemysław Ptaszyński, jeden z trenerów oświęcimskiego SMS. - Przed walką na długim basenie Lublin wzmocnił swoje szeregi dwoma chłopcami, co tylko wzmocniło jego siłę. To sporo, jeśli weźmie się pod uwagę, że w Oświęcimiu mieliśmy pewne braki kadrowe.

W lidze SMS walka toczy się nie tylko w wodzie, ale także na trybunach.
W lidze SMS walka toczy się nie tylko w wodzie, ale także na trybunach. Jerzy Zaborski

Mówiąc te słowa szkoleniowiec miał na myśli absencję Anny Wilk, specjalizujących się w długich kraulach. Na placu boju pozostała Judyta Kusion, dzielnie punktując dla własnej szkoły, ale przypomnijmy, że – zgodnie z regulaminem ligi – do dorobku punktowego szkoły liczą się wyniki dwóch najlepszych zawodniczek, zatem Oświęcim poniósł sporą stratę.

„Spalona” jedna sztafeta oświęcimian

W dodatku oświęcimianie złapali dyskwalifikację w sztafecie mieszanej 8 razy 50 metrów stylem dowolnym, a w sztafety są wysoko punktowane.

- Wiadomo, że nawet gdyby udało nam się zaksięgować punkty, które nam uciekły, nie zmieniłoby to układu w tabeli ani drugiej rundy, ani ostatecznej – tłumaczy Przemysław Ptaszyński. - Powiększylibyśmy przewagę nad ekipami będącymi poza podium.

W oświęcimskiej placówce podkreślają równy poziom, na który pracuje cały zespół. Bywały szkoły, które wygrały ligę raz, czy przez sezon lub dwa „kręciły” się na podium, a potem spadły, plasując się bliżej połowy tabeli.

- Pamiętajmy, że konkurencja wśród szkół jest spora. Przed laty w lidze startowało dziewięć szkół, a teraz liga liczy 14 drużyn. Właśnie Lublin szybko wyrósł na głównego faworyta rozgrywek – zwraca uwagę trener Ptaszyński.

W lidze SMS walka toczy się nie tylko w wodzie, ale także na trybunach.
W lidze SMS walka toczy się nie tylko w wodzie, ale także na trybunach. Jerzy Zaborski

Oświęcimianie w czołówce klasyfikacji stylowych

W lidze SMS prowadzony jest ranking najlepszych zawodników w poszczególnych stylach. Po prześledzeniu klasyfikacji widać, że oświęcimianie meldowali się w czołówkach kilku stylów.

Wśród dziewcząt w stylu zmiennym najlepsza była Aleksandra Juda. Emilia Słabosz była szósta, a Viktoria Mlaś – ósma.

W stylu motylkowym na najniższym stopniu podium stanęła Julia Sobuń. Z kolei w kraulowych sprintach była szósta.

Na długich dystansach stylu dowolnego czwarta była Judyta Kusion, a wśród „żabkarek” piątą pozycję wywalczyła Helena Jarosz.

Wśród chłopców Mateusz Mamcarz zwyciężył nie tylko w sprintach stylu dowolnego, ale także w stylu motylkowym.

W stylu zmiennych równych sobie nie miał Michał Piela, a w gronie „żabkarzy” trzecią lokatę wywalczył Bartosz Loter.

Na długich dystansach stylu dowolnego Alex Kowolik był szósty.

Bartosz Loter w kolejnym sezonie będzie jednym z liderów oświęcimskiej SMS
Bartosz Loter w kolejnym sezonie będzie jednym z liderów oświęcimskiej SMS Jerzy Zaborski

W SMS Oświęcim szykuje się zmiana pokoleniowa

Dla Oświęcimia trudny będzie następny sezon, bowiem mury szkoły opuszczą maturzyści: Michał Piela, Mateusz Mamcarz, Jakub Walter, Alex Kowolik. To byli liderzy, a tacy są potrzebni w każdym kolektywie. Punktowali nie tylko indywidualnie, ale także w sztafetach. W Lublinie męskie sztafety dowolne na 4x100 i 4x200 metrów zajęły drugą pozycję. Wspomniana czwórka płynęła na krótszym dystansie, a na dłuższym, za Mamcarza wystąpił Krystian Drabczyk.

Z kolei w sztafecie zmiennej 4x100 metrów Oświęcim był trzeci. Tutaj trójkę maturzystów, czyli: Pielę, Mamcarza i Waltera uzupełnił o rok młodszy Bartosz Loter.

- Dotąd zawsze tak było, że następcy godnie zastępowali tych, co odeszli. Do grudnia, bo wtedy będzie znów walka na krótkim basenie, jest sporo czasu, żeby następcy zrobili postępy. Poza tym, być może w naborze na nowy rok szkolny, czyli we wrześniu, pojawią się u nas jakieś „perełki”. Jak już mówiłem, konkurencja nie śpi, ale oferta naszej szkoły i warunki przez nią stworzone uczniom, wciąż są na najwyższym poziomie w kraju – nutką optymizmu kończy Przemysław Ptaszyński.

Punktacja, II runda: SMS Lublin (1809 pkt), G-8 Bielany-Warszawa (1712,5 pkt), Oświęcim (1631 pkt), Wrocław (1475,5 pkt), Kraków (1420 pkt), Ostrowiec Świętokrzyski (1310 pkt).

Końcowa: G-8 Bielany-Warszawa (3550,5 pkt), Lublin (3544 pkt), Oświęcim (3364,5 pkt), Kraków (2888 pkt), Wrocław (2857,5 pkt).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska