https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Uczcili pamięć ofiar nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN i UPA pomordowanych podczas Rzezi Wołyńskiej

Bogusław Kwiecień
Po odegraniu hymnów polskiego i wołyńskiego pod tablicą pamiątkową na cmentarzu parafialnym złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze

Klub „Samborzan” Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Oświęcimiu zorganizował obchody 75. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, podczas których uczczono pamięć Polaków i przedstawicieli innych narodowości pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN i UPA.

Uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele pw Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu, w czasie której modlono się za tych, których prochy na zawsze spoczęły na Kresach Wschodnich, Syberii i Kazachstanie. Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie pod tablicą pamięci o ofiarach ludobójstwa na Polakach odbyła się druga część uroczystości.

W obchodach udział wzięli m.in. Zbigniew Starzec – starosta oświęcimski, Maria Pędrak – zastępca prezydenta Oświęcimia i ks. Edward Mazgaj – proboszcz parafii WNMP w Oświęcimiu.

Po odegraniu hymnów polskiego i wołyńskiego pod tablicą pamiątkową złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Wartę honorową pełniła Jednostka Strzelecka 2004. Potem A. Szczepański z Duetu Lwowskiego „EWAN” zagrał kilka pieśni kresowych oraz odczytano wiersze okolicznościowe autorstwa Andrzeja Winogrodzkiego.

Ostatnia część obchodów odbyła się w hotelu „Kamieniec” w Oświęcimiu, gdzie słuchano pieśni kresowych. - Był to także czas, gdy snuto własne wspomnienia lub przekazano wspomnienia rodziców lub dziadków o tamtych czasach i życiu na terenach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej - mówi Włodzimierz Paluch, prezes Klubu Samborzan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Oświęcimiu.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 3. Co to jest dziopa?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska