Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: wreszcie wyremontują ogrodzenie stadionu

Monika Pawłowska
Betonowe ogrodzenie stadionu  nie jest bezpieczne ani też ładne. Wkrótce zniknie, a pod wałem stanie nowe
Betonowe ogrodzenie stadionu nie jest bezpieczne ani też ładne. Wkrótce zniknie, a pod wałem stanie nowe Jerzy Zaborski
Ogrodzenie miejskiego stadionu przy ul. Legionów w Oświęcimiu nie jest ani ładne, ani bezpieczne. Wkrótce powinno się to zmienić. Problem w tym, że ogrodzenie będzie musiało stanąć nie na koronie, a u podnóża przeciwpowodziowego wału.

Czytaj też: Górnik zabił żonę, bo nazwała go okularnikiem?

Remont ogrodzenia bez wątpienia jest bardzo potrzebny. Gołym okiem widać, że betonowy płot już dawno nie spełnia swojej funkcji. Co więcej, zagraża bezpieczeństwu osób, które mecze i inne wydarzenia wolą oglądać zza resztek ogrodzenia niż z trybun.

Dyrekcja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji postanowiła wymienić betonowe ogrodzenie z trzech stron - od strony byłej garbarni, ogródków działkowych oraz przy wale. - Ogrodzenie powinno znów stanąć na wale a nie pod - mówi Henryk Grzybek, miejski radny. - Kiedy zostanie przeniesione poniżej korony wału, stadion się skurczy i może zniknąć bieżnia. Jego zdaniem, ogrodzenie, nawet jeśli nie będzie betonowe, może tylko wzmocnić wał przeciwpowodziowy. Przekonuje, że dużo bardziej szkodliwe są korzenie drzew, które mogą rozsadzić wał. - Rozmawiałem ze specjalistami w tej dziedzinie i piłkarzami. Nikomu nie podoba się ten pomysł. Z kolei gdy płot będzie niżej, to jak zmotywować tych, którzy nie lubią płacenia za imprezy? - pyta Grzybek.

Jak przekonują gospodarze stadionu, miejsce i sposób wykonania ogrodzenia zostały już uzgodnione z Małopolskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. - Z uwagi na obowiązującą ustawę prawo wodne, wykonanie ogrodzenia możliwe jest wyłącznie poniżej stopy wału - informuje Agata Gworek, dyrektor MOSiR w Oświęcimiu. Przekonuje, że nie ma takich planów, by zlikwidować bieżnię

W oświęcimskim inspektoracie Małopolskiego Oddziału Melioracji i Urządzeń Wodnych twierdzą, że gdyby ogrodzenie było w dobrym stanie technicznym, sprawy by nie było - mogłoby stać dalej. - Nie wnikam, czy ktoś kiedyś miał pozwolenie na budowę betonowego ogrodzenia w tym miejscu - mówi Edward Kopeć, kierownik inspektoratu rejonowego MZMiUW w Oświęcimiu. - Teraz są inne czasy i jak wiadomo na wale przeciwpowodziowym nie należy nic stawiać.

Dyrekcja MOSiR i władze miasta uznali te argumenty. Do radnego one nie przemawiają - uważa, że miasto tylko zmarnuje pieniądze. Roboty według planu mają się rozpocząć już w marcu, a zakończyć do czerwca, przed planowanym finałem Life Festival. Ogrodzenie będzie ażurowe, podobnie jak to od ul. Legionów. Na ten cel w budżecie ośrodka jest 550 tys. zł. Jak zapewnia radny, półmilionowa inwestycja powinna spodobać się tym, których nie stać na biletowane imprezy.

Wybierz Wpływową Kobietę Małopolski 2012 Zobacz listę kandydatek i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Ferie zimowe 2012. Zobacz, jak możesz je spędzić w Krakowie!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska