https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Wytną ponad 1,5 tys. drzew. Mieszkańcy protestują

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Pół tysiąca mieszkańców os. Chemików protestuje przeciwko wycince blisko jednej trzeciej drzew między ich osiedlem a firmą chemiczną Synthos. Miasto planuje je usunąć, żeby wybudować tam alejki, place zabaw i boiska. Nie brakuje także opinii, że remont jest konieczny, bo ten park, nazywany teraz „małpim gajem”, nie nadaje się do spędzania czasu.

W tej chwili rośnie tutaj ok. 5,5 tys. drzew, które kiedyś posadzono jako ochronę przed kombinatem chemicznym. Przygotowany przez magistrat projekt nowego parku zakłada wycięcie 1891 okazów, z których, jak przekonują urzędnicy, ponad 1600 jest chorych.

Magistrat złożył wniosek w tej sprawie do Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Starosta oświęcimski Zbigniew Starzec jest przeciwny wycince, ale oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła. Przeciwni są również ekolodzy i część mieszkańców. – Pragniemy, żeby to był nadal park leśny, a nie z boiskami sportowymi. Żyją jeszcze ludzie, którzy te drzewa sadzili i nie godzą się na ich masową wycinkę – zaznacza Danuta Stańczyk, mieszkanka ul. Słowackiego.

Podobną opinię ma 500 osób, które podpisały się pod protestem przeciwko wycince i stawianiu płotów wokół parku. – Pragniemy słuchać śpiewu ptaków, chcemy ławeczek, uporządkowania alejek, ale nie boisk – dodaje Danuta Stańczyk. Inna oświęcimianka Barbara Kołtun uważa, że to co jest w tej chwili, trudno nazwać parkiem, do którego można by spokojnie wyjść z dziećmi. – Po ścieżkach ciężko przejechać wózkiem, wszędzie wystają korzenie – opowiada pani Barbara. Liczy, że w nowym parku będą m.in. ścieżki rowerowe i urządzenia do zabawy dla dzieci.

W urzędzie miasta podkreślają, że realizacja parku Pokoju – tak ma się nazywać – pozwoli zmienić wygląd zaniedbanego dotąd terenu. Projekt obejmuje także przebudowę miasteczka komunikacyjnego u zbiegu ulic Słowackiego i Tysiąclecia. – Mamy dużą szansę, aby za pieniądze unijne przy niewielkim wkładzie własnym, przygotować nowoczesne miejsca rekreacji i wypoczynku – zaznacza Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. Plan m.in. przewiduje, że w miejscu miasteczka komunikacyjnego powstanie strefa zabaw dla maluchów i starszych dzieci. Będzie także rowerowy tor przeszkód. Jak dodają w urzędzie, tylko ten teren ma być ogrodzony. Nie ma mowy o płotach wokół parku.

W urzędzie zapowiadają szczegółową prezentację projektu w następny poniedziałek, 28 września o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Każdy będzie mógł wtedy ocenić, czy plan mu się podoba, czy nie.

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
KOS
kobieto czytaj lokalną prasę a będziesz wiedziała,że smród pochodzi z oczyszczalni ścieków i już tą sprawą się zajmują.
Pytanie: Czy Ty byłaś kiedykolwiek w tzw.małpim gaju?
M
Miro
A na tym " ślicznym betonowym" Placu Pokoju to nie widzisz meneli?
Wycięcie drzew nie jest lekarstwem na meneli! Od tego powinna być Straż Miejska, ale oni są zajęci "ważniejszymi sprawami".
Panie Chwierut, a może tak pańskie podwórko wybetonujemy? Chętnie się dołożę do takiej inwestycji!
J
Julka
popieram! Niech się władza smrodem zajmie a nie parkiem!
J
Julka
A może by tak naprawić alejki, wyciąć chore drzewa i to wszystko. Nie ma potrzeby wyrzucania pieniędzy na zabetonowanie kolejnej przestrzeni w mieście! W parku mieszka wiele gatunków ptaków i zwierząt w tym największa sowa Puchacz. Myślicie państwo, że ptaki przystosują się do panujących w mieście trendów i zaczną zakładać gniazda na betonie!? Protestujemy i bedziemy protestować przeciwko niszczeniu przyrody i bezsensownym wydawaniu pieniędzy!!!
a
anna
I bardzo dobrze że się w końcu za to wezmą. Lepsze miejsc stworzone dla dzieci niż widok meneli wyłaniających się spośród drzew. Przecież tam strach iść.
J
Joanna
Ja też protestuję przeciwko wycince parku, bo przecież jest to nadal strefa ochronna przed byłym ZCHO. Nadal wypuszczają stamtąd smrody na Osiedle i pas leśny nas ochrania. Niech do istniejących wysokich i zdrowych drzew dodadzą ławeczki, poprawią i dołożą alejki, dodadzą sprzęt sensoryczny i sprzątają raz na tydzień. Właśnie tak jest ładnie w parku w Goczałkowicach, dodatkowo w tym parku jest internet WiFi, monitoring i przede wszystkim nie jest ogrodzony - jak chciałby to zrobić prezydent Chwierut. Obecnie ten park jest sprzątany raz na 1,5 - 2 miesiące więc nie dziwota, że tam jest brudno.
d
dworzanin
Super, że jest to spotkanie, pogadamy prezydencie o smrodzie.
J
John
W całej Polsce otwierają miasteczka komunikacyjne, a u nas zamiast miasteczka zrobią statek piracki!? Kogoś chyba po....
J
Janek
Szczegółowy projekt zagospodarowania parku miejskiego zostanie zaprezentowany 28 września o godzinie 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. A dlaczego tylko tego "parku miejskiego" skoro projektuje się jeszcze 2 inne "parki miejskie": Park nad Sołą i Park Pojednania Narodów? Kiedy prezentacje amfiteatru na bulwarach, Mostu Duchów i całej OPS!?
J
Janek
Szczegółowy projekt zagospodarowania parku miejskiego zostanie zaprezentowany 28 września o godzinie 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. A dlaczego tylko tego "parku miejskiego" skoro projektuje się jeszcze 2 inne "parki miejskie": Park nad Sołą i Park Pojednania Narodów? Kiedy prezentacje amfiteatru na bulwarach, Mostu Duchów i całej OPS!?
M
Marian
Cały projekt Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań ma kosztować 150 mln zł. 15% z tego to 22,5 miliona. To ma być ten mały wkład własny?!
k
kxxxx xxć
Tylko pokazują, że są oburzeni. Tak naprawdę, powód nie jest ważny, ale uporządkowanie parku nadaje się.
Y
Yogi
Przyjechałem do Kęt po latach od czasu wyjazdu - i przeżyłem mały szok gdy zobaczyłem te wycinkę nad Sołą.
A zamiast pięknych lasów - alejki z ławeczkami dla żuli i dresiarzy na wieczorne piwko oraz rozległe przestrzenie z posadzonymi drzewkami...
r
r
Puszcza Białowieska to też samosiejki. Bezwartościowe, nie? Chłopie, co za różnica czy to posadzone, czy wyrosło samo. Spełnia swoją funkcję jako las. Założę się, że nie trzeba wycinać 1/4 drzew żeby zrobić tam coś sensownego. Ale nasze gminy to tak lubią... np. w ramach rewitalizacji za unijną kaskę wyciąć drzewa w parku.. o rynkach nie mówiąc.
k
kk
samorządowców. Opętani wiejska elegancją betonowania wszystkiego wycinają co się da i niszczą przyrodę na potęgę.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska