https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: z bazy PKS pozostały tylko ruiny

Monika Pawłowska
Tak obecnie wygląda miejsce, gdzie jeszcze niedawno stacjonowały autobusy
Tak obecnie wygląda miejsce, gdzie jeszcze niedawno stacjonowały autobusy Ewelina Żebrak
Na terenie bazy Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej i Spedycji przy ul. Więźniów Oświęcimia ruszyły wielkie manewry budowlańców. Buldożery i koparki równają z ziemią obiekty, z których niedawno korzystali kierowcy autobusów. Już za pięć lat powstanie nowoczesne Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz.

Na ponad trzech hektarach powstanie nowoczesne centrum recepcyjne dla grup odwiedzających Auschwitz. Obejmie ono m.in. centrum przyjmowania odwiedzających, parking, księgarnię i gastronomię. Nowe rozwiązanie znacznie usprawni obsługę ponad miliona turystów corocznie odwiedzających Muzeum.

Czytaj także:**Protesty w Oświęcimiu: solarium, siłownia, kabina energetyzująca, grota solna, bilard. Tak się szkolą dyrektorzy szkół za publiczne pieniądze?**

- Obiekty, które nie mają wartości historycznej, zostaną wkrótce wyburzone - wyjaśnia Maria Koczur z działu konserwacji Państwowego Muzeum Auschwitz. - Pozostanie tylko dawny budynek rzeźni, w którym dziś znajdują się biura oraz mleczarni obozowej, w której umiejscowiono dyspozytornię. W pierwszym etapie planuje się uruchomienie parkingu oraz przebudowę i adaptację historycznych obiektów na potrzeby turystów.

- Na pierwszy etap, łącznie z kupnem bazy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 17 milionów złotych - mówi Bartosz Bartyzel z biura prasowego Państwowego Muzeum. - Na drugi etap, którego kosztów jeszcze nie znamy, będziemy szukać źródeł finansowania - dodaje.
Drugi etap inwestycji obejmuje stworzenie projektu i kosztorysu całego Centrum, budowę pawilonu, który zostanie połączony z pierwszą częścią podziemnym parkingiem.

Obszar bazy autobusowej leży poza strefą ochronną ustanowioną wokół pomnika Zagłady w 1999 roku. W uzgodnieniu z okolicznymi mieszkańcami Muzeum zdeklarowało się utworzyć pas zieleni i zamontować ekrany ochronne.

Nie wiadomo, gdzie PKSiS znalazł miejsce dla swojego taboru. W środę prezesi spółki byli nieuchwytni.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kradł benzynę na angielskich numerach
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nick
Budowa Centrum Obsługi Turystów odwiedzających Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu to utopia i nierealny pomysł.
p
pik
to centrum to jedna wielka lipa
:-(
Gdy brakuje argumentów zaczyna się obrażanie.
A
ADES
Kiedy wkońcu zacznie uczciwie zarabiać? Nie umie? Do łopaty@!
P
Prawa rynku
kupić za ... sprzedać za ...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska