Starostwo zaciska pasa, gdyż musi zwrócić 7 milionów złotych niesłusznie zainkasowanej subwencji oświatowej. Tym większe słychać oburzenie wśród grona nauczycielskiego.
- Nie mamy podwyżek pensji, a tu urządzają sobie dwudniowe wypady w góry - mówi nauczycielka w jednej z powiatowych szkół, która chce pozostać anonimowa. - Dlaczego szeregowy nauczyciel nie może podnosić swoich kwalifikacji, a dyrektorzy tak?
Dyrektorzy do Szczyrku dojechali własnymi samochodami. Zatrzymali się w hotelu "Zagroń", w którym bez ograniczeń można korzystać z basenu, jacuzzi, sali gimnastycznej i tenisa stołowego. Do dyspozycji gości są również solarium, siłownia, kabina energetyzująca, grota solna, bilard. Mogą także korzystać z masażu leczniczego.
Zobacz także: Oświęcim: sprzedali wódkę 14-letniemu małolatowi
Uczestnicy szkolenia mówią zgodnie, że z tych udogodnień nie korzystali.
- Nie jestem zwolennikiem takich wypadów, ale to nie był wyjazd rozrywkowy - mówi Władysław Januszyk, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Oświęcimiu. - Na miejscu nie ma czasu na tego typu szkolenia, a tu miałem okazję uzupełnić wiedzę. Szkolenie było merytoryczne i, co trzeba podkreślić, świetnie przygotowane.
W starostwie przekonują, że z uwagi na obszerność i złożoność tematów od początku założono wyjazdowy charakter tego szkolenia.
- Szkolenia wyjazdowe są częstą praktyką podejmowaną przez organy prowadzące względem dyrektorów podległych placówek oświatowych - mówi Ryszard Tabaka, rzecznik Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. - Poprzednie wyjazdowe szkolenie dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych odbyło się w 2006 roku.
Tematem obecnego szkolenia przeprowadzonego w Szczyrku była odpowiedzialność dyrektorów za organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, a także stres i wypalenie zawodowe. Dowiedzieli się, jak rozpoznać możliwości psychofizyczne ucznia, ale też poznali sposoby zapobiegania i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Warsztaty poprowadziły Zofia Jarosz i Dorota Bezwińska-Wrona, dyrektorzy poradni psychologiczno-pedagogicznych w Oświęcimiu i Kętach.
Nie zabrakło spraw związanych z edukacją.
- Wicestarosta Zbigniew Starzec przybliżył aktualne problemy dyrektorów związane z przygotowaniem organizacji roku szkolnego 2011/2012 - informuje Ryszard Tabaka.
Zachodzi pytanie, czy tego typu szkolenie nie mogło odbyć się w budynku starostwa. Prelegenci byli przecież z powiatu oświęcimskiego, więc na zajęcia mieliby bliżej niż do Szczyrku.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kradł benzynę na angielskich numerach
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy