Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowy film o przedwojennym Oświęcimiu
Głównym bohaterem filmu w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając jest Szymon Kluger, zwany „ostatnim oświęcimskim Żydem”.
- Jednym z podstawowych celów i zarazem elementów przekazu filmu jest pokazanie Oświęcimia, zwłaszcza jego bogatej historii, od „strony życia”, a nie w cieniu KL Auschwitz-Birkenau - mówią autorzy dokumentu.
Okazją ku temu jest właśnie postać Klugera, który ocalał z Zagłady. Nie dzielił się z nikim swoimi wspomnieniami i dramatycznymi doświadczeniami, choć darzył zaufaniem kilku ze swoich polskich sąsiadów.
Rodzina Klugerów mieszkała w Oświęcimiu przed wojną. Szymon urodził się19 stycznia 1925 roku w Oświęcimiu. Z dziewięciorga dzieci tylko troje przeżyło Holokaust, w tym Szymon, brat Mojżesz i siostra Bronia. Szymon Kluger był więźniem niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Po zakończeniu wojny na krótki czas wrócił do rodzinnego miasta. W 1946 roku wyemigrował do Szwecji, a jego rodzeństwo do Stanów Zjednoczonych. W 1962 roku, mimo protestów rodziny, powrócił do Oświęcimia i zamieszkał na parterze rodzinnego domu.
Po śmierci 26 maja 2000 roku został pochowany na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu. Był ostatnim Żydem mieszkającym w mieście, w którym przed wojną Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców.
Początki ich obecności w Oświęcimiu sięgają I połowy XVI wieku. W 1666 roku Żydzi mieli w mieście 20 budynków. W 1765 roku mieszkało tutaj 133 Żydów. Liczba ta rosła, w 1910 roku było ich 3000, w 1921 - 4950, tj. 40 proc. ogółu ludności Oświęcimia, a przed wybuchem II wojny światowej ok. 7000. Większość zginęła w niemieckich obozach, głównie KL Auschwitz.
Z tych, którzy przeżyli nieliczni wrócili do Oświęcimia. W 1946 roku żyło w mieście 186 Żydów, którzy z czasem ponownie wyjeżdżali.
Premiera w Oświęcimskim Centrum Kultury
Premierowy pokaz filmu "Oświęcim. Zapomniana historia" odbędzie się 8 czerwca 2024 roku o godzinie 17 w Oświęcimskim Centrum Kultury. - Bezpłatne zaproszenia są do odbioru w Informacji OCK - podkreśla Adam Kuta z OCK.
Udział przy produkcji filmu mieli m.in. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Konarskiego poprowadzą narrację tego filmowego dokumentu, a także Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum Oszpicin, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Zakład Salezjański w Oświęcimiu.
Zarówno w częściach dokumentalnych, jak i fabularyzowanych filmu, wystąpili mieszkańcy Oświęcimia.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Budowle w Oświęcimiu, po których nie ma już śladu. Pamiętacie te miejsca?
- TOP 15 inwestycji w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim ze wsparciem pieniędzy UE
- Bulwary nad Sołą w Oświęcimiu zapisały się w historii. Tak kiedyś wyglądały. Zdjęcia
- Wojna i okupacja niemiecka odcisnęły w Oświęcimiu ogromne piętno. Zdjęcia
- Najważniejsze stanowiska we władzach powiatu oświęcimskiego podzielone
- Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu z gladiatorami i innymi wojami WIDEO, ZDJĘCIA
