Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Zmarła Zofia Zużałek. W czasie wojny niosła pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
w czasie II wojny światowej zaangażowana była w pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, dostarczając im jedzenie i lekarstwa

W ubiegłą środę w NIemodlinie (pow. opolski) odbył się pogrzeb pochodzącej z Babic k. Oświęcimia Zofii Zużałek z domu Szewczyk, która zmarła w sobotę, 2 lutego w wieku 96 lat. Pani Zofia była siostrą majora Piotra Szewczyka, żołnierza Armii Krajowej. Sama w czasie II wojny światowej zaangażowana była w pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Za swoją postawę w 2011 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odbierała w Pałacu Prezydenckim w Warszawie razem z Józefą Handzlik, mieszkanką Oświęcimia. Jako młoda kobieta pracowała w sklepie obuwniczym na oświęcimskim Rynku. Niemcy często wykorzystywali więźniów do różnych prac na terenie miasta. Pani Zofia zostawiała im we wcześniej umówionych miejscach jedzenie i lekarstwa.

Brat walczył w Wojsku Polskim na Zachodzie. Był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, a potem formacji cichociemnych. W lutym 1943 na spadochronie został zrzucony do Polski, aby podjąć walkę z Niemcami. Wiosną 1943 został skierowany do Lwowa, gdzie jako oficer Armii Krajowej objął dowództwo rejonu dywersyjnego Lwów – Miasto.

Po wojnie był prześladowany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. W 1947 r. został skazany na karę śmierci, którą potem zamieniono mu na 15 lat więzienia. Ostatecznie dopiero po 71 latach w ub. roku wyrok został unieważniony i mjr Szewczyk został zrehabilitowany. Sam nie doczekał sprawiedliwości. Zmarł w 1988 roku w wieku 79 lat.

Historyk dr Adam Cyra, autor książki poświęconej majorowi Szewczykowi podkreśla, że wyrok uniewinniający warszawskiego sądu bardzo ucieszył Zofię Zużałek, której szczególnie ciężko było pogodzić się z tą niesprawiedliwością wobec brata.

Przed wybuchem II wojny światowej major Szewczyk pełnił służbę w policji. We wrześniu 1939 roku dowodził kompanią karabinów maszynowych Policji Państwowej, która broniła mostów Poniatowskiego i Kierbedzia w Warszawie. W listopadzie 1939 r. przedostał się przez Słowację na Węgry. Stamtąd wrócił do okupowanej Polski jako kurier, aby w styczniu 1940 r. ponownie dotrzeć do Armii Polskiej tworzonej przez gen. Władysława Sikorskiego we Francji

Oświęcim. Major Piotr Szewczyk uznany za niewinnego. Sąd woj...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska