Oświęcim. Zmarła Zofia Zużałek. W czasie wojny niosła pomoc...

  Oświęcim. Zmarła Zofia Zużałek. W czasie wojny niosła pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau

  Zdjęcie autora materiału
  Bogusław Kwiecień

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Oświęcim. Zmarła Zofia Zużałek. W czasie wojny niosła pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Zbiory Adama Cyry

  w czasie II wojny światowej zaangażowana była w pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, dostarczając im jedzenie i lekarstwa
  Zobacz galerię
  W ubiegłą środę w NIemodlinie (pow. opolski) odbył się pogrzeb pochodzącej z Babic k. Oświęcimia Zofii Zużałek z domu Szewczyk, która zmarła w sobotę, 2 lutego w wieku 96 lat. Pani Zofia była siostrą majora Piotra Szewczyka, żołnierza Armii Krajowej. Sama w czasie II wojny światowej zaangażowana była w pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

  Za swoją postawę w 2011 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odbierała w Pałacu Prezydenckim w Warszawie razem z Józefą Handzlik, mieszkanką Oświęcimia. Jako młoda kobieta pracowała w sklepie obuwniczym na oświęcimskim Rynku. Niemcy często wykorzystywali więźniów do różnych prac na terenie miasta. Pani Zofia zostawiała im we wcześniej umówionych miejscach jedzenie i lekarstwa.

  Brat walczył w Wojsku Polskim na Zachodzie. Był żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, a potem formacji cichociemnych. W lutym 1943 na spadochronie został zrzucony do Polski, aby podjąć walkę z Niemcami. Wiosną 1943 został skierowany do Lwowa, gdzie jako oficer Armii Krajowej objął dowództwo rejonu dywersyjnego Lwów – Miasto.

  Po wojnie był prześladowany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. W 1947 r. został skazany na karę śmierci, którą potem zamieniono mu na 15 lat więzienia. Ostatecznie dopiero po 71 latach w ub. roku wyrok został unieważniony i mjr Szewczyk został zrehabilitowany. Sam nie doczekał sprawiedliwości. Zmarł w 1988 roku w wieku 79 lat.


  Historyk dr Adam Cyra, autor książki poświęconej majorowi Szewczykowi podkreśla, że wyrok uniewinniający warszawskiego sądu bardzo ucieszył Zofię Zużałek, której szczególnie ciężko było pogodzić się z tą niesprawiedliwością wobec brata.  ZOBACZ KONIECZNIE

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!