https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim-Brzezinka. Po raz 28. przeszedł „Marsz Żywych” w hołdzie ofiarom Holocaustu [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Jarosław Fiedor Fotografia amatorska
Około 10 tysięcy Żydów z 40 krajów świata, Polacy oraz ocaleni z zagłady, przeszli po raz 28. w „Marszu Żywych”. Przemierzyli tzw. drogę śmierci z byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz do Auschwitz II-Birkenau. Główna uroczystość upamiętniająca zgładzonych, odbyła się przy pomniku ofiar obozu.

W marszu ramię ramię z młodzieżą szedł m.in. Edward Mosberg, ocalały z Holocaustu.
- Wolałbym nie stać tutaj i nie mówić wam o tym strasznym przeżyciu, ale Holocaust miał miejsce - rozpoczął swoje przemówienie u stóp pomnika Edward Mosberg, który przed wojną miał wielką rodzinę. Ocalał tylko on.
- Nie rozumiecie, ile razy stawałem oko w oko ze śmiercią - mówił Edward Mosberg trzymając w ręce bicz. - Tym biczem byłem biczowany wiele razy dziennie. Wkładali mi głowę do spłuczki i chcieli mnie utopić. Jak możemy zapomnieć, jak możemy wybaczyć? - pytał.

W ceremonii uczestniczyli duchowni, dyplomaci i politycy, m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, rabin Meir Lau, prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

Przy pomniku ofiar wspominano ofiary Holocaustu, zapłonęły pochodnie symbolizujące zamordowanych, ocalonych i Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Odmówiono kadisz, jedną z najważniejszych modlitw w judaizmie.

Marsz Żywych jest projektem edukacyjnym, w ramach którego Żydzi, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady utworzone przez hitlerowskich Niemców podczas II wojny światowej, na okupowanych ziemiach polskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Zmiencie fotografa
G
Gość
W Słupcy, w województwie wielkopolskim przebywał z nazwiska, z rodziny kierowcy Hitlera. Straszył młodzież niemieckojęzycznymi. W Słupcy są także nazwiska nazistów, trochę zmienione.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska