https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszust wyłudził pól miliona złotych. Później inwestował na giełdach kryptowalutowych

Marcin Banasik
Małopolscy policjanci zatrzymali 34-letniego oszusta, który wykorzystując internet, wyłudził od kilkudziesięciu osób z całego kraju pół miliona złotych, a pieniądze te „prał” inwestując w kryptowaluty.

– Z materiałów zgromadzonych w postępowaniu wynika, że osób pokrzywdzonych może być dużo więcej – mówi Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.
Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, która nadzorowała śledztwo w tej sprawie ustalili, że oszust rozpoczął działalność przestępczą w 2014 r. Wtedy to na portalach społecznościowych pojawiły się jego pierwsze ogłoszenia o pracy. Zainteresowani mieli na swoich stronach wystawiać do sprzedaży ,w zamian za 10 proc. wartości, monety kolekcjonerskie oraz urządzenia typu Termomix (robot kuchenny).

Chętnym na tego typu zarobek oszust przesyłał zdjęcie przedmiotu, który mieli oferować do sprzedaży wraz z opisem i ceną. Wpłaty za przedmioty miały się odbywać na konto osoby, wystawiającej przedmiot, a następnie przelane na konto oszusta. Osoby, które w ten sposób zostały zatrudnione nie wiedziały jednego – że oszust nie posiada żadnych kolekcjonerskich monet czy sprzętu w postaci termomixów.

Kiedy już dochodziło do sprzedaży, pieniądze zostały przelane, a kupujący nie otrzymywał przedmiotu zaczynały się problemy. Oszukani nabywcy zgłaszali się na policję składając zawiadomienie o przestępstwie, wskazując jednocześnie jako sprawcę osobę wystawiającą przedmioty. Osoby, które użyczyły swoich kont oszustowi również kierowały swe kroki do policji gdyż czuły się pokrzywdzone, ponieważ płaciły prowizje od sprzedaży a niejednokrotnie zwracały nabywcom pieniądze ze swojej kieszeni. Śledczy szacują, że 34-latek oszukał pokrzywdzonych na kwotę około 500 000 złotych.
– Pieniądze, które trafiały w ten sposób do oszusta były następnie przekazywane poprzez inne konta na giełdy kryptowalut dodaje rzecznik małopolskiej policji.

Do zatrzymanie sprawcy doszły kilka dni temu. Oszust stosował zaawansowane technicznie metody ukrywania własnej tożsamości w sieci oraz maskowania adresów IP, a w celu ukrycia przestępczego pochodzenia wyłudzonych pieniędzy wykorzystywał szereg anonimowych portfeli kryptowalutowych.
U mężczyzny policjanci zabezpieczyli sprzęt, który mógł mu posłużyć do przestępstwa w postaci laptopów oraz telefonów komórkowych. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli dwa samochody, sztabki złota oraz pieniądze polskie, euro a także dolary amerykańskie.

Funkcjonariusze pracują także nad zabezpieczeniem kryptowalut, w które zainwestował oszust.
34-letni mieszkaniec Zakopanego usłyszał 47 zarzutów. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.
Policja prosi, aby osoby, które mogły paść ofiarą 34-letniego oszusta kontaktowały się z Wydział dw z Cyberprzestępczością KWP pod nr. tel. 12 61 56 092 / 12 61 56 080.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018. Cisza wyborcza - co oznacza?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska