Lista imion zakazanych w Polsce
Na samym początku warto zaznaczyć, że w Polsce nie istnieje prawnie ustanowiona lista imion zakazanych. Ale można się spotkać z odmową nadania konkretnego imienia przez kierownika urzędu stanu cywilnego. Warto więc poznać listę imion niezalecanych przez Radę Języka Polskiego.
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka - czytam na stronie RJP.
Wiadomo, że urzędnicy stanu cywilnego mogą napotkać poważne problemy gdy na przykład rodzice chcą nadać dziecku imię niezwykłe, pochodne od wyrazu pospolitego, w postaci obcej, nie przyswojonej.
Wybierasz imię dla dziecka? To warto wiedzieć - zalecenia RPJ:
- Zaleca się nadawanie imion w postaci przyswojonej przez język polski, a więc np.: Jan, nie John lub Johann; Katarzyna, nie Catherine; Klara, nie łacińskie Clara ani włoskie Chiara; Małgorzata, nie Margareta; Marcin, nie Martin; Piotr, nie Peter itp.
- Nie powinno się nadawać imion: pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp. oraz pochodzących od nazw geograficznych, np. Dakota, Eurazja, Korea, Malta.
- Imiona nadawane w Polsce jako należące do języka polskiego powinny pozostawać w zgodzie z jego regułami gramatycznymi i ortograficznymi.
- Imię powinno odróżniać płeć dziecka ze względów językowych.
- Nie powinno się stosować pisowni archaicznej.
- Piszemy ks, nie x.
Owych zaleceń jest więcej, my podajemy te podstawowe.
Te imiona nie powinny być nadawane! Sprawdź listę imion niezalecanych:
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?