Przebudowa pomieszczeń Oddziału Klinicznego Kardiologii Interwencyjnej z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego dla powstania nowej sali hybrydowej wraz z wyposażeniem w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie została dofinansowana z budżetu Województwa Małopolskiego w kwocie 5 060 800 zł.
Najnowocześniejszy sprzęt
W sali hybrydowej będą realizowane zabiegi z zakresu kardiologii interwencyjnej, chirurgii naczyniowej oraz endowaskularnej, kardiochirurgii małoinwazyjnej, elektrokardiologii i angiologii. Kompleksowe wyposażenie sali w najnowocześniejszy sprzęt pozwoli na przeprowadzanie najbardziej złożonych zabiegów kardiologicznych w obrębie tętnic wieńcowych i aorty, a zwłaszcza zabiegów strukturalnych, korygujących nabyte i wrodzone wady serca, złożonych ablacji zaburzeń rytmu oraz kompleksowych zabiegów hybrydowej rewaskularyzacji serca.
Szpital im. Jana Pawła II jest jednym z wiodących w Polsce w zakresie przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej. W 2008r. wykonano tam pierwszy zabieg tego rodzaju w kraju. Od tej pory implantowano tam 650 zastawek przezskórnych, a w samym roku 2022 już 150. Pomimo corocznego wzrostu, liczba ta jest nadal znacznie poniżej potrzeb zdrowotnych pacjentów szpitala. Poza zabiegami na zastawce aortalnej i płucnej prowadzą również przezskórne interwencjew zakresie zastawki mitralnej, trójdzielnej. Takich zabiegów metodą plastyki brzeg do brzegu wykonali przez ostatnie lata 150. Nowa sala hybrydowa, wyposażona zgodnie ze standardami światowymi i istotnie zwiększy dostępność tych ratujących życie i poprawiających jego jakość procedur, a także pozwoli na opracowanie nowych metod leczenia hybrydowego.
W sali hybrydowej wykonywane będą również najbardziej kompleksowe zabiegi przezskórnej rewaskularyzacji wieńcowej z wykorzystaniem przezskórnych pomp do krótkoterminowego wspomagania krążenia. Będzie to ważne uzupełnienie prowadzonego od wielu lat programu leczenia krańcowej niewydolności serca z wykorzystaniem chirurgicznych pomp do wspomagania lewej komory oraz przeszczepów serca. Umożliwi to również rozpoczęcie programu leczenia wstrząsu kardiogennego z zastosowaniem pomp wspomagających pracę lewej komory czy systemu pozaustrojowego utlenowania krwi.
Nowoczesny angiograf
Zakupiony został nowoczesny angiograf, którego precyzja i nowoczesne oprogramowanie daje operatorom komfort pracy oraz zapewnia pewność uzyskania optymalnego wyniku zaplanowanego zabiegu przy jednoczesnym zastosowaniu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Ponadto, dzięki integracji i fuzji różnych metod obrazowania w czasie rzeczywistym (angiografia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy trójwymiarowa echokardiografii przezprzełykowa) zwiększone zostanie bezpieczeństwo wykonywanych procedur.
Dodatkową cechą poprawiającą funkcjonalność angiografu na sali hybrydowej jest zastosowanie zawieszenia sufitowego - co pozwala na niezakłócony dostęp całego zespołu operacyjnego do pacjenta.
9000 procedur rocznie
Obecnie w Pracowniach Hemodynamiki i Angiografii znajdują się cztery sale zabiegowe, w których miesięcznie wykonywanych jest ponad 760 procedur, co w skali całego roku daje ich ponad 9 000. Średnio na jedną salę zabiegową przypada 190 procedur na miesiąc, a rocznie ponad 2 200.
Krajowa Sieć Kardiologiczna w województwie małopolskim
W dniu otwarcia nowoczesnej sali hybrydowej Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II ogłosił oficjalnie rozpoczęcie realizacji programu pilotażowego – Krajowa Sieć Kardiologiczna w województwie małopolskim.
Z uwagi na fakt, że choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów Polaków i odpowiadają za niemal połowę wszystkich zgonów w kraju konieczne jest przyspieszenie, a także uproszczenie diagnostyki pacjentów kardiologicznych, co jest celem programu. Dzięki projektowi większa ilość chorych, w krótszym czasie, zostanie objętych opieką wysokospecjalistyczną.
Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspieszy drogę pacjenta - od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Chorzy maksymalnie w ciągu 30 dni trafią do specjalisty i rozpoczną leczenie najlepszymi metodami w danym ośrodku specjalistycznym.
W ramach stworzonej sieci obejmującej jednostki POZ, AOS oraz wybrane szpitale II i III poziomu referencyjności będziemy szybciej i bardziej skutecznie leczyć pacjentów z opornym nadciśnieniem tętniczym, wadami zastawkowymi, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, a także z niewydolnością serca.
Głównym koordynatorem programu jest Narodowy Instytut Kardiologii im. kardynała Stefana Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Ośrodkiem koordynującym pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej w województwie małopolskim jest Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie
