Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ożywienie na rynku pracy. W tych branżach szukają pracowników. Polacy coraz częściej decydują się na pracę dodatkową

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Ponad 40 proc. wzrost liczby ogłoszeń w styczniu względem grudnia i wyhamowanie tendencji spadkowej z czwartego kwartału 2022 roku dają powody do umiarkowanego optymizmu. – Od dłuższego czasu topowe kategorie to tak naprawdę produkcja, pracownik handlu, pracownik sklepu, budowlanka, gastronomia oraz kierowcy – to są te największe kategorie, gdzie połowa ofert pracy znajduje się w tych kategoriach – mówi nam Konrad Grygo, analityk biznesowy z OLX Polska. Jednocześnie dodaje, że coraz więcej osób jest zainteresowanych pracą dodatkową, a także emigracją zarobkową.

– Od dłuższego czasu topowe kategorie to tak naprawdę produkcja, pracownik handlu, pracownik sklepu, budowlanka, gastronomia oraz kierowcy – to są te największe kategorie, gdzie połowa ofert pracy znajduje się w tych kategoriach – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Konrad Grygo, analityk biznesowy, OLX Polska. – Jednocześnie te kategorie dotykają także jedne z większych spadków rok do roku – dodaje.

Z danych OLX Praca wynika, że największy spadek (o 31 proc. r/r) w zapotrzebowaniu na pracowników zanotowała kategoria dostawca i kurier miejski. To już kolejny miesiąc utrzymującej się spadkowej tendencji w tym segmencie rynku. Jeszcze niedawno – w czasie pandemii – kandydaci do tej profesji byli wyjątkowo pożądani. Teraz rozglądają się za inną pracą, m.in. kierowcy, w magazynie czy w produkcji. Do tąpnięcia doszło też w kategorii HR, w której spadek także wyniósł 31 proc. (r/r). Ponadto aż o jedną czwartą skurczyło się zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych i magazynowych.

W tych branżach rośnie popyt na pracowników

10 z 32 kategorii OLX Praca w styczniu zanotowało wzrosty. Rośnie popyt na pracowników w kategoriach montaż i serwis (+59 proc. r/r), choć spektakularny skok nadal należy upatrywać w świeżości kategorii (jest dostępna od roku). Podobny wzrost widać w ofertach dotyczących marketingu i PR-u. O jedną piątą względem stycznia 2022 rok przybyło ogłoszeń o pracę dla fryzjerów, kosmetyczek i w kategorii zdrowia oraz edukacji.

Jednocześnie dodano, że w styczniu, po raz pierwszy w historii kategorii Praca w OLX, ponad milion użytkowników odpowiedziało na zamieszczone oferty pracy. Mowa o 25-procentowym wzroście r/r i blisko 80-procentowym m/m.

Dwucyfrowy wzrost notowała każda z 32 kategorii. Na szczycie popularności są IT (+ 119 proc.), montaż i serwis (+ 82 proc.). Na spływ aplikacji nie mogli także narzekać pracodawcy z obszaru zdrowia i rolnictwa, gdzie przesłano ponad połowę więcej odpowiedzi w ujęciu r/r.

Coraz więcej Polaków rozważa emigrację zarobkową

W styczniu tempo wzrostu liczby aplikacji na oferty pracy za granicą przyspieszyło do ponad 90 proc. r/r i oznaczało blisko 275 tysięcy przesłanych odpowiedzi. Średnio na jedno ogłoszenie przypada 60 osób (wzrost o 30 proc. m/m). W ciągu ostatnich 12 miesięcy podjęciem pracy zagranicznej zainteresowanych było aż 460 tysięcy użytkowników kategorii Praca.

Praca dodatkowa coraz popularniejsza

Grygo przyznaje, że widoczne jest zainteresowanie pracą dodatkową.

– Przy obecnym poziomie inflacji Polacy chcą podreperować swój budżet. Tylko w styczniu mieliśmy ponad 1 milion odpowiedzi na oferty pracy dodatkowej – mówi.

Jak tłumaczy, szczególnym zainteresowaniem cieszą się oferty, w których nie ma dużych wymagań, można ją wykonywać przez internet i najlepiej jak ogłoszenie posiada widełki wynagrodzenia. – Najczęściej są to proste prace, które możemy wykonywać przy komputerze, ale nie brakuje ofert pracy w takich działach jak gastronomia, pracownik sklepu czy wykładanie towaru, czyli wszędzie tam, gdzie pracodawcy chcą zoptymalizować koszt, a dodatkowo nie chcą się z kimś wiązać na dłużej, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z wykonywania konkretnych zadań – wyjaśnia.

Wskazano, podobnie jak w przypadku pracy za granicą, oferty pracy dodatkowej w Polsce charakteryzują się dużą konkurencją, bo o przeciętne stanowisko zabiega średnio 37 kandydatów, a więc o ponad 60 proc. więcej w porównaniu z pozostałymi ofertami pracy. Blisko 80 ofert pracy otrzymało co najmniej tysiąc odpowiedzi, zaś rekordowe ogłoszenie zgromadziło ponad 5,5 tysiąca aplikacji (praca dodatkowa w formule zdalnej dla testera aplikacji). Niemalże połowa z tych ofert dotyczyła pracy za granicą.

– Ogólna tendencja na rynku pracy jest taka, że o ile wcześniej mówiło się o tzw. rynku pracownika, tak teraz widać, że pracodawcy nieco wstrzymują się z rekrutacjami – podsumowuje ekspert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ożywienie na rynku pracy. W tych branżach szukają pracowników. Polacy coraz częściej decydują się na pracę dodatkową - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska