https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci w Oświęcimiu mają problemy, żeby dostać się do lekarzy w przychodni

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Przed przychodnią na os. Zasole pacjenci stoją w kolejce już od 6 rano, żeby się zarejestrować. W Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego tłumaczą, że powodem tego jest brak medyków

Pacjenci na os. Zasole w Oświęcimiu od ponad miesiąca mają problemy z dostaniem się do lekarza ogólnego w Przychodni nr 4 przy ul. Garbarskiej. Kolejki przed ośrodkiem ustawiają się już przed 6 rano.
– Część ludzi przychodzi nawet o 5, bo zależy im, żeby szybciej załatwić wizytę u lekarza – mówi oświęcimianka Halina Cichocka. Potwierdza to Zdzisław Skawicki, mieszkaniec os. Zasole, któremu zdarzyło się już przyjść do ośrodka o 6 rano. – I wcale nie byłem pierwszy – zaznacza mężczyzna.
Do tego dochodzą problemy z rejestracją przez telefon. Do przychodni nie da się dodzwonić. – W tej sprawie otrzymujemy od mieszkańców prośby o interwencję – przyznaje Grażyna Piechowicz-Knaś, przewodnicząca Zarządu Osiedla Zasole.
Jak tłumaczą w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu, powodem problemów jest choroba jednego z lekarzy ogólnych. W efekcie zamiast trzech, od ponad miesiąca przyjmuje dwóch. – Szukamy lekarza, ale na razie bez powodzenia – przyznaje Wojciech Wokulski, dyrektor ZLA.
Dyrektor przekonuje, że zakład już wcześniej poszukiwał medyków, lecz nie miało to związku z obecną sytuacją. Jednak nie udało się ich znaleźć. Dodaje, że wynika to generalnie z braku lekarzy w kraju.
Przed dwoma laty udało się ZLA zatrudnić jednego nowego medyka, który łączył obowiązki lekarza w jednym z krakowskich szpitali z pracą w Oświęcimiu. – Po dziewięciu miesiącach jednak zrezygnował, uznając, że nie jest w stanie temu podołać – dodaje Wojciech Wokulski. Jego zdaniem, rozwiązaniem byłoby znalezienie lekarza na miejscu lub okolicy. Ale na razie jest to bardzo trudne.
Rada Osiedla Zasole postanowiła zainteresować władze miasta sprawą przychodni na Garbarskiej . Jak podkreśla Grażyna Piechowicz-Knaś, dla tak dużego osiedla jest to niezwykle ważny problem. W przychodni na Garbarskiej zarejestrowanych jest bowiem aż 8700 pacjentów. Po odliczeniu dzieci, które przyjmują pediatrzy, jest ich ponad 7100, czyli po 3550 na jednego lekarza (w Polsce lekarz rodzinny może objąć opieką maksymalnie 2750 pacjentów).
Część pacjentów znalazła sposób, aby nie wystawać w kolejkach. – Jeśli zależy mi tylko na recepcie, to po prostu w rejestracji zostawiam kartkę z danymi i na drugi dzień odbieram receptę wypisaną przez lekarza – mówi Zdzisław Skawicki.
To jednak nie rozwiązuje problemu z dostaniem się do lekarza. Część pacjentów odgraża się, że odejdzie z ZLA i przejdzie do konkurencji, czyli Multi­medu.
– Młodzi ludzie z samochodem mogą sobie na to pozwolić, ale dla osób starszych wyprawa na drugą stronę miasta jest sporym problemem – dodaje Halina Cichocka.
W następną środę, 9 marca o godz. 17 w jadalni Szkoły Podstawowej nr 5 na osiedlu Zasole odbędzie się spotkanie dla mieszkańców z udziałem władz miasta i dyrektora ZLA.

Inne przychodnie

A Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu prowadzi cztery przychodnie w samym mieście i jedną w Grojcu.
W Przychodni nr 1 przy ul. Żwirki i Wigury jest zatrudnionych w sumie siedmiu lekarzy, w Przychodni nr 2 przy ul. Czecha – sześciu, w Przychodni nr 3 na ul. Słowackiego – siedmiu, a w Przychodni nr 4 – pięciu.
A Ponadto w Oświęcimiu działa Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Multimed Sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Chemików.
A Każdy ma prawo do zmiany lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego).
Należy pamiętać jednak, że istnieje limit zmian w jednym roku i za każdą kolejną ponosi się opłatę w wysokości – 80 zł. Zmiana lekarza rodzinnego nie powinna nastręczać większych trudności. Wybrać można tylko takiego lekarza, która pracuje w placówce mającej podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Aby tego dokonać, trzeba złożyć w przychodni odpowiednią deklarację. Są one dostępne w przychodniach, a także w internecie, na stronach NFZ.

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mack
To jest skandal bym o 7 rano nie mogl sie zarejestrowac do lekarza bo juz nie ma bloczkow. Uwazam ze kierownictwo tej przychodni dziala na szkode pacjentow! dzieje sie tak juz od dluzszego czasu.
o
oszukana
co poniektorzy lekarze na Zasolu ,wypisuja recepty 100% platnosci dowiadujemy sie o tym przy kasie w aptece .Pisowcy obiecywali darmowe leki dla emerytow i nie tylko a tu co jest ?? Ja nie mam zamiaru wzbogacac kasy ministerstwa zdrowia obecnego rzadu (klamliwego) .Uwazajcie jakie dostajecie recepty i czy bedzie was stac na wykupienie jej bo ceny do tego sa z najwyzszej półki !!!!!!!!!!!!
o
oszukana
co poniektorzy lekarze na Zasolu ,wypisuja recepty 100% platnosci dowiadujemy sie o tym przy kasie w aptece .Pisowcy obiecywali darmowe leki dla emerytow i nie tylko a tu co jest ?? Ja nie mam zamiaru wzbogacac kasy ministerstwa zdrowia obecnego rzadu (klamliwego) .Uwazajcie jakie dostajecie recepty i czy bedzie was stac na wykupienie jej bo ceny do tego sa z najwyzszej półki !!!!!!!!!!!!
X
X
Płacę skladki podatki itd a jak raz na pare lat potrzebuję dostać się do lekarza to słyszę że nie ma jakiś bloczków. A moja kasa jest w nfz? Dlaczego nie moge iść do jakiegoś wolnego lekarza prywatnie a nfz niech potem zwraca mi kase.
A
Aga
Na Słowackiego jest ten sam problem. Chciałam skierowanie do ortopedy gdzie znów trzeba swoje odczekać. Niestety nie dostałam się - brak bloczków. Wokulski nic nie robi w tej sprawie. Umiał tylko sprawnie wyrejestrować ośrodek we Włosienicy.
M
Milford
Ma rację Korwin-Mikke mówiąc że jakoś lekarze weterynarii i lecznice weterynaryjne nie mają takich problemów, czy słyszał ktoś o zapisach i kolejkach do weterynarzy ??? Czyli jednak można przy odpowiedniej zmianie systemu lecznictwa doprowadzić do normalności
l
lekarz
Jak nie ma w Polsce lekarzy ,to niechaj pan dyrektor wyjedzie na Bieszczady i poszuka ukraińskich lekarzy, tłumaczenie dyrektora jest archaiczne i warto wymienić pana W. na innego, nie robiącego oświęcimskim pacjentom "wody z mózgu".
G
G
"Kolejki przed ośrodkiem ustawiają się już przed 6 rano." Zapraszam do NZOZ "Vita" w Brzeszczach - tutaj to jest normalne, tylko że później jeszcze trzeba czekać 2,5h od godziny, na którą zarejestrowano pacjenta :) Zapraszam
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska