https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pałac i park w Młoszowej przejmuje AGH w Krakowie. To perełka małopolskich zabytków

Małgorzata Gleń
Pałac został przebudowany na neogotycki w XIX wieku przez rodzinę Florkiewiczów
Pałac został przebudowany na neogotycki w XIX wieku przez rodzinę Florkiewiczów Małgorzata Gleń
Akademia Górniczo-Hutnicza kupuje od Skarbu Państwa Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej (pow. chrzanowski, gm. Trzebinia). Pałac swój obecny wygląd zawdzięcza rodzinie Florkiewiczów, która przebudowała go w XIX w. Uczelnia chce tam mieć swoje laboratoria i przenieść część zbiorów. Dla mieszkańców najważniejsze jest, że znów będą mogli wchodzić na teren parku.

Na razie Skarb Państwa zawarł z AGH przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości. Ostateczna zostanie zawarta po spełnieniu kilku warunków związanych z możliwościami inwestycyjnymi.

AGH została w umowie zobowiązana do wykonania w najbliższych trzech latach działań zabezpieczających dalszą degradację zabytkowych budynków pałacowych, muru granicznego i drzewostanu parkowego.

Ma tam również zostać przeniesiona część zbiorów muzealnych, bibliotecznych czy okazów geologicznych uczelni.

Przez wiele lat co roku w parku odbywały się Dni Młoszowej, gminne święto z rajdem rowerowym i plenerowym wystawieniem operetki najlepszych śląskich teatrów. - Przez ostatnie dwa lata nie było wolno nam tam wejść. Cieszy, że znów otworzą tam bramy - podkreśla Bożena Adamczyk, sołtyska Młoszowej i trzebińska radna. Razem z mieszkańcami była za tym, bo to gmina przejęła pałac i stworzyła tam centrum kulturalno-biznesowe. Pomysły krakowskiej uczelni na to miejsce też jej odpowiadają.

Dwór istniał tu już od XV wieku. W połowie XIX wieku został przebudowany przez Kajetana Florkiewicza i jego syna Juliusza w tajemniczy, wspaniały neogotycki pałac otoczony romantycznym parkiem angielskim z dwoma stawami, licznymi pawilonami ogrodowymi oraz budowlami pseudohistorycznymi. Otaczający zabudowania park ma 17 hektarów.

Przed AGH przez wiele lat pałacem zarządzał Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska