Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Stadnickich w Nawojowej ma szansę stać się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Sądecczyzny [ZDJECIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Tak prezentuje się elewacja zewnętrzna budynku. Obiekt przyciąga uwagę i robi ogromne wrażenie
Tak prezentuje się elewacja zewnętrzna budynku. Obiekt przyciąga uwagę i robi ogromne wrażenie Print Screen Pałac Stadnickich w Nawojowej - Instagram
Powoli dobiega końca rewitalizacja Pałacu Stadnickich w Nawojowej. Dzięki prowadzonym pracom konserwatorskim po setkach lat to miejsce wygląda znów jak w okresie swojej świetności. Wójt gminy Stanisław Kiełbasa nie kryje zadowolenia, że prywatny inwestor zdecydował się na realizację tego przedsięwzięcia, co jego zdaniem może bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój turystyczny gminy.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

Historia Pałacu Stadnickich w Nawojowej sięga XVI wieku - mieszczący się przy ul. Zamkowej 1 w Nawojowej gmach wybudowano prawdopodobnie między 1580 a 1590 rokiem.

Trwające od 2019 roku prace związane z rewitalizacją zespołu pałacowo-parkowego sprawiły, że zaniedbany nieco budynek i jego otoczenie odzyskują dawny blask. Sporo zmieniło się nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz i wszystko wskazuje na to, że już wkrótce - tak jak zakładano - pałac stanie się miejscem spotkań dla ludzi kultury, sztuki i biznesu.

Szansę na rozwój gminy dzięki realizacji tej inwestycji dostrzega również wójt Nawojowej Stanisław Kiełbasa. Jak podkreśla, jego zdaniem to miejsce może stać się jedną z najciekawszych atrakcji nie tylko Nawojowej, ale również Sądecczyzny.

- Ten pałac to chyba najpiękniejszy zabytek na terenie powiatu nowosądeckiego. Gmina zyska walory turystyczne. Dodatkowo, gdyby udało się zrewitalizować zespół parkowy, pojawiłoby się kolejne miejsce, gdzie będzie można pójść na spacer i zobaczyć różnorodne- nawet egzotyczne gatunki drzew - mówi.

Zaznacza też, że powstanie w pałacu restauracji, hotelu i domu pracy twórczej może przyczynić się do zwiększonego ruchu - mogłyby odbywać się tam konferencje, zjazdy i sympozja.

- To będzie atrakcja również ponadgminna - dodaje.

W marcu między gminą a właścicielami pałacu doszło również do podpisania aktu notarialnego. Na jego mocy w zamian za grunty, które właściciele przekazali gminie pod budowę dróg, samorząd zdecydował się partycypować w kosztach odnowienia kapliczek.

- Dzięki tej zamianie zyskujemy grunty, które będziemy mogli wykorzystać pod budowę drogi. Chodzi o zmianę przebiegu drogi powiatowej Nawojowa- Bącza Kunina. Moglibyśmy uniknąć bardzo wąskiego gardła między murem kościelnym a rzeką - wyjaśnia Kiełbasa.

W zamian za otrzymane grunty gmina zajmie się renowacją dwóch cennych zabytkowych kapliczek na terenie zespołu pałacowo- parkowego. Jedna z nich to neogotycka kapliczka murowana wzniesionacw 1862 roku z fundacji rodziny Stadnickich, w której wnętrzu znajduje się kamienny ołtarz oraz obraz olejny z przedstawieniem Jezusa jako Zbawiciela Świata.

Druga to tzw. Kapliczka Trzech Krzyży wzniesiona w I połowie XIX wieku, w której wnętrzu znajdują się trzy drewniane, polichromowane rzeźby z tzw. Grupy Golgoty przedstawiające Chrystusa Ukrzyżowanego, Dobrego Łotra i Złego Łotra.

- Napisaliśmy już projekt, w ramach którego otrzymamy dofinansowanie tego zadania. Dołożymy do tego pieniądze z budżetu gminy - wyjaśnia wójt.

Historia pałacu

Pałac Stadnickich kilkukrotnie zmieniał właścicieli, by wreszcie stać się w 1799 r. własnością hrabiego Franciszka Stadnickiego. Jego potomkowie rozbudowali go i stworzyli w Nawojowej swoją rezydencję rodową.

W czasie II wojny światowej w pałacu stacjonowały wojska okupantów, a w 1945 r. majątek Stadnickich przejęło państwo. Od 1982 r. mieściła się tam siedziba Państwowego Technikum Hodowlanego, a potem Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W 2014 roku minister Rolnictwa i Rozwoju wsi zdecydował przywrócić Zespół Pałacowo-Parkowy w Nawojowej potomkom hrabiego Adama Stadnickiego. Ówczesny starosta nowosądecki Jan Golonka podpisał dokument „przekazujący posiadanie” pałacu i wręczył go Andrzejowi Mańkowskiemu – spadkobiercy hrabiego.

Już wówczas właściciele obiektu zapowiadali, że będą chcieli przywrócić obiektowi dawny blask. Tak też się stało. Powstała specjalna spółka, która przygotowała plan rewitalizacji.

Jego głównym założeniem było stworzenie w pałacu Domu Pracy Twórczej, w którym możliwe będzie rozwijanie działalności kulturalnej i naukowej. W tym momencie Pałac Stadnickich w Nawojowej prezentuje się już bardzo okazale. W listopadzie ubiegłego roku zakończyły się tam prace związane z wykonaniem nowej elewację skrzydła zachodniego.

Zdemontowane rusztowania odsłoniły efekt pracy zespołu budowlanego firmy Erbet, która od początku zajmuje się wykonywaniem prac remontowych. Właściciele szczególnie dumni są ze znajdującego się na tej ścianie neogotyckiego balkonu.

- Konserwatorzy z pracowni ARStec przez trzy miesiące misternie oczyszczali i rekonstruowali zabytkową, bogato rzeźbioną balustradę, by odzyskać jej pierwotne piękno. Dzięki zespołowi budowlanemu właśnie wróciła ona na swoje miejsce. To z pewnością jeden z najpiękniejszych elementów architektonicznych pałacu Stadnickich - czytamy na profilu w mediach społecznościowych pałacu, gdzie dokumentowane są postępy prac przy renowacji.

Praca wre również wewnątrz budynku, gdzie zespół specjalistów budowlanych oraz konserwatorskich codziennie przywraca wnętrza do dawnej świetności. To jednak ogromne wyzwanie, bo pałac to bardzo rozległy budynek - jego powierzchnia wynosi 4 tys. 342 mkw. i ma wiele pomieszczeń użytkowych.

- Każde z tych pomieszczeń wymaga ogromu pracy, które są bardzo szeroko zakrojone. Mnóstwo prac zostało już jednak wykonanych i prawdopodobnie potrwają one do połowy 2022 roku - poinformował nas Krzysztof Kron, wiceprezes zarządu spółki Pałac w Nawojowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska