Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Nawojowej nie wróci do spadkobierców

Jerzy Wideł
Zdaniem ministerstwa i wojewody, zespół pałacowo-parkowy nie podlega reprywatyzacji
Zdaniem ministerstwa i wojewody, zespół pałacowo-parkowy nie podlega reprywatyzacji Jerzy Wideł
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zwróci parku i pałacu w Nawojowej spadkobiercom dawnych właścicieli. Podtrzymało bowiem wcześniejszą decyzję wojewody małopolskiego.

Czytaj także: Sądecki komendant skarży wyrok Sądu Pracy

- Ministerstwo Rolnictwa już w 2006 roku wydało rozporządzenie, na mocy którego ośrodki doradztwa rolniczego, które od lat zajmują różnie siedziby, mogą je przejąć na własność - podkreśla Marian Ryczek, dyrektor Wydziału Geodezji i Mienia starostwa powiatu nowosądeckiego.

Ówczesny dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach zamierzał pałac i park w Nawojowej zagospodarować na cele rekreacyjne. Spadkobiercy dawnych właścicieli wystąpili jednak do wojewody o wstrzymanie ministerialnej decyzji, gdyż starali się o zwrot zabytkowej posiadłości, która - ich zdaniem - została bezprawnie upaństwowiona w 1944 r. Dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego o reformie rolnej hrabiostwo Stadniccy stracili olbrzymie dobra w Nawojowej i okolicy. Rok później musieli opuścić rodową siedzibę. Od tego czasu pałac i park są w zasobach Skarbu Państwa (obecnie w zarządzie starostwa powiatowego). Starostwo wynajmuje zabytkowy gmach Małopolskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego i Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa.

- Szczerze mówiąc, nasz ośrodek nie bardzo stać na utrzymanie nie tylko pałacu, ale i parku. Stary budynek wymaga remontu, a park jest mocno zaniedbany - przyznaje Marek Kwiatkowski, dyrektor MODR w Karniowicach.
Starostwo nowosądeckie też chętnie pozbyłoby się zarządzanego majątku, bo nie ma pieniędzy na jego utrzymanie.

- Jako gospodarz gminy nie mogę patrzeć, jak to wszystko popada w ruinę - ubolewa Stanisław Kiełbasa, wójt Nawojowej. - To jest zaniedbana perła architektoniczna i piękny niegdyś park. Szanuję decyzje ministerialną i wojewody, ale moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby oddanie spadkobiercom tych nieruchomości, którymi władali ich przodkowie. Jeśli jednak to niemożliwe, to gmina chętnie przejmie je od państwa, najpierw park, a w przyszłości pałac.

Władze Nawojowej wystąpiły już do starostwa o przekazanie parku, jeśli starania reprywatyzacyjne nie doprowadzą do zwrotu nieruchomości spadkobiercom. Wójt Kiełbasa na terenie 9-hektarowego parku widzi zadbane alejki oświetlane stylowymi lampionami, ławeczki i odrestaurowane ogrodzenie. Decyzje muszą szybko zapaść, by nie zostały jedynie zgliszcza i ruiny.
Mecenas Stanisław Cabała, pełnomocnik rodziny Stadnickich, zamierza odwołać się od niekorzystnej decyzji.

- Ten majątek zabrano im bezprawnie - stwierdził krótko.


250 lat włodarzenia Nawojową

Stadniccy herbu Szreniawa pojawili się w 1799 roku w Nawojowej. Kupili wtedy od Heleny Apolonii Massalskiej, księżnej de Ligne, Nawojową z przyległymi wioskami. Prawie 250 lat gospodarzyli na olbrzymich włościach, głównie lasy w Beskidzie Sądeckim (ok. 9 tysięcy hektarów). Ostatni właściciel, Adam Stadnicki, w okresie międzywojennym założył tutaj m.in. cztery rezerwaty przyrody.
Wiosną 1945 r. wraz z żoną Stefanią musieli opuścić pałac .

Kraków: rozpoczęła się**rekrutacja na studia 2011**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska