Do naszych czasów zachowały się zamki, które przypominają, że Polską rządzili królowie. Niektóre to zaledwie ruiny, z których ciężko wyobrazić sobie, jak przed laty wyglądała warownia. Inne zostały wykorzystane przez władze gmin, które postanowiły zagospodarować środki na rekonstrukcję ruin i uczynić z nich atrakcje turystyczne. Niektóre z tych budowli wznoszą się na wzgórzach, dzięki czemu turyści mogą podziwiać nie tylko ślady naszej przeszłości, ale także wspaniałą panoramę okolicy.
Warto poświęcić czas, by choć raz w życiu zobaczyć te sądeckie i nie tylko zabytki.
Zamki, dwory i pałace w maksymalnie godzinę od Nowego Sącza
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ruiny zamku w Rytrze
Na ryterskim wzgórzu (463 m n.p.m.) wznoszą się częściowo odrestaurowane ruiny średniowiecznego zamku. Został on zbudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku (pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1312 roku), zaś zniszczeniu uległ najprawdopodobniej w XVII wieku. Niestety w dokumentach źródłowych nie ma informacji, kto go zbudował. Ze wzgórza rozpościera się wspaniały widok na malowniczą dolinę Popradu. To dobre miejsce na wycieczkę nawet dla osób o słabszej kondycji, do ruin prowadzi bowiem w miarę wygodna droga przez las.
Pałac Stadnickich w Nawojowej
Początki dzisiejszego pałacu sięgają XVI, kiedy to Piotr Nawojowski, ówczesny właściciel Nawojowej wzniósł tutaj murowany dwór. Później miejscowość zmieniała właścicieli, aż w 1799 r trafiła w ręce hrabiego Franciszka Stadnickiego herbu Szreniawa. To jego potomkowie rozbudowali dwór i uczynili zeń rezydencję rodową. Pałac łączy w sobie elementy renesansowe, modernistyczne i neogotyckie i od kilku lat jest pieczołowicie odnawiany. Będzie się tam mieścić Dom Pracy Twórczej, centrum konferencyjno-naukowo-biznesowe, hotel, salę konferencyjna, restauracja oraz herbaciarnia.
Częściowo zrekonstruowany zamek w Muszynie
W Muszynie, na stromym wzgórzu zachowały się ruiny zamku, który powstał ok. 1390 r. Był rezydencją starostów biskupiego „państwa muszyńskiego” do 1474 r., kiedy to został znacznie zniszczony. Do dzisiaj zachowały się fragmenty murów, zabezpieczone resztki sklepienia oraz mury wieży zamkowej. Władze Muszyny zainwestowały ponad 10 mln zł na częściową rekonstrukcję zamku i dziś jest to jedna z największych atrakcji uzdrowiska.
Ruiny zamku w Rożnowie
Ruiny średniowiecznego zamku znajdują się na stromym wzgórzu nad Dunajcem. Pierwotnie stała tam strażnica wzniesiona w XIII wieku przez ród Gryfitów. Zamek, kamienna budowla w stylu gotyckim, został zbudowany w okresie między 1336 a 1370 roku. Budowla zmieniała właścicieli, by trafić m.in. w ręce słynnego Zawiszy Czarnego z Garbowa. W XVI i XVII wieku zamek zaczął popadać w ruinę, obecnie zachowały się jedynie fragmenty murów. Właściciel działki z ruinami od lat stara się częściowo odrestaurować obiekt i uczynić z niego atrakcję turystyczną regionu.
Zamek Tropsztyn w Wytrzyszcze
Rekonstrukcja zamku obronnego wzniesiona na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec. Warownia powstała przypuszczalnie w pierwszej połowie XIII wieku z inicjatywy rodu Ośmiorogów. Z kolei pierwsze murowane zabudowania zamkowe powstały przypuszczalnie w wieku XIV. Zamek jak wiele tego typu obiektów zmieniał właścicieli, zaś po 1993 roku przeprowadzono jego odbudowę zamku, a następnie udostępniono go zwiedzającym. W latach 1997–1998 zbudowano mury zewnętrzne oraz odtworzono bramę wschodnią. W latach 1998–1999 odtworzono kształt wtórnej bramy wjazdowej pochodzącej z XVI wieku.
Zamek w Czchowie
Zamek w Czchowie umiejscowiony jest wzgórzu zwanym Basztą. Niedawno cześć budowli została odrestaurowana i od tego czasu przyciąga tłumy turystów. Pierwsza fortyfikacja powstała w tym miejscu w 2. połowie XIII wieku, zaś wybudowany później zamek miał kontrolować szlak handlowy biegnący wzdłuż Dunajca i mieścił komorę celną dla towarów przywożonych z Węgier. Od połowy XVII wieku zamek był opuszczony i zamieniał się w ruinę.
Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Wiśniczu położony jest na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką i wzniesiony został przez Jana Kmitę w 2. połowie XIV wieku. Obiekt łączy w sobie elementy różnych stylów architektonicznych, w tym renesansu i baroku. Budowla otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi z bramą wjazdową z początków XVII wieku. Zamek przechodził zmienne koleje losu, ale obecnie jest w bardzo dobrym stanie i można go zwiedzać. Dla turystów udostępniono m.in. ogromna salę balową, salę plafonową z pozłacanym sufitem, salę akustyczną wykorzystywana kiedyś jako miejsce spowiedzi, kaplicę zamkową oraz kryptę z ekspozycją sześciu sarkofagów.
Zamek w Niedzicy
Zamek Dunajec to średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, Został on wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, był też scenerią dla różnych filmów i seriali. Jedną z najbardziej tajemniczych kart w historii zamku jest odnalezione, podobno tuż po II wojnie światowej, inkaskie kipu – rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym, które zawiera ponoć informacje o ukrytym skarbie. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających.
Dwór z Rdzawy w Nowym Sączu
Budowla znajduje się w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu, gdzie została przeniesiona z miejscowości Rdzawa w powiecie bocheńskim. Początki dworu sięgają roku 1624, kiedy to ród Baranowskich zbudował tam pierwszy dom, wchłonięty później przez wspomniany dwór. Obecny budynek to parterowa budowla, z bardzo dobrze zachowanymi wnętrzami reprezentującymi szlachecki styl. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających.
Zamek Stara Baśń w Grybowie
Zamek Stara Baśń to rekonstrukcja średniowiecznego grodu warownego, powstałego na kanwie historii najazdów tatarsko – mongolskich na ziemie polskie w XIII w. Zgodnie z legendą, gród został założony przez Bolka zwanego Gniewnym, który w trakcie trzeciej, wielkiej ekspansji mongolskiej na ziemie polskie w 1287 r. powstrzymał najazd wojsk potomka Czyngis – Chana, Nogaja oraz dowódcę Złotej Ordy tatarskiej – Telebogi. Obiekt dostępny dla zwiedzających.
- Jej głosem i urodą zachwycał się Piotr Cugowski. Izabela Szafrańska wyszła za mąż!
- W takich luksusach wypoczywali uczestnicy "Sanatorium miłości".Wnętrza robią wrażenie
- Zakwitł ogród św. Rity przy sanktuarium w Nowym Sączu. Wygląda teraz zjawiskowo
- Kultowy basen w Krynicy kiedyś ściągał tłumy. Teraz to ruina, ale z szansą na remont!
- To najmłodsza sądecka milionerka! Wiedzie bajeczne życie
- Najpiękniejsze kościoły, cerkwie i synagogi na Sądecczyźnie. Warto je zobaczyć
Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim
