Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętają o dyrektorze

Marek Podraza
Absolwenci gorlickiego ekonomika, a ściślej technikum finansowego i administracyjno-gospodarczego, rok temu spotkali się na zjeździe z okazji 60-lecia matury. Wtedy postanowili, że będą spotykać się już co roku, bez względu na to ilu absolwentów przybędzie na zjazd.

Szkołę kończyły wówczas trzy klasy: technikum finansowe liczące 39 uczniów, technikum administracyjno-gospodarcze, liczące 44 uczniów i technikum finansowe po IX klasie, liczące 31 uczniów.
- Czas leci bardzo szybko. Jest nas już coraz mniej i będzie jeszcze mniej. Większość z nas ma problemy ze zdrowiem. Postanowiliśmy, że będzimy spotykać się częściej i kilka dni temu ponownie wspominaliśmy nasze młodzieńcze lata i czas spędzony w szkole. Nie ma już z nami naszego wspaniałego kolegi, Zbigniewa Mrozka - mówi nam Terasa Szwarc, jedna z organizatorek spotkania.
Dodaje: jednym z nich było upamiętnienie postaci profesora Edmunda Kowarza, założyciela szkoły o profilu ekonomicznym, który swój pomysł zrealizował podczas okupacji w 1942 roku. Szkoła miała wtedy nazwę Publiczna Miejska Szkoła Handlowa w Gorlicach.
To, co zaplanował ich nieżyjący już kolega postanowili zrobić własnymi siłami oraz we współpracy z obecną dyrekcją
ZSE w Gorlicach. W planie jest bowiem tablica pamiątkowa, poświęcona założycielowi i pierwszemu dyrektorowi szkoły, która ma powstać z okazji 75-lecia założenia szkoły.
- Jest to jeszcze odległy czas, bo jubileusz wypada w 2017 roku. Jestem jednak ogromnie wzruszona propozycją absolwentów tego rocznika. Powiem więcej - pan Zbigniew Mrozek opracował już nawet program tych uroczystości z dokładnym jej przebiegiem. Odszedł, niestety, za wcześnie, ale jest mi miło, że ten pomysł będzie realizowany przez jego kolegów i koleżanki - wyjaśnia nam Grażyna Pabis-Mazur, dyrektor ZSE w Gorlicach.
Podczas spotkania byli absolwenci powołali komitet i już ruszyli do działania. W jego skład weszli Teresa Szwarc, Emilia Kozik, Zofia Tenerowicz i Fryderyk Stępień.
- Wiadomo, że najważniejsze są finanse. Liczymy na wsparcie i pomoc nie tylko naszych absolwentów oraz osób związanych ze szkołą. Wystąpiliśmy już z pismami do władz miasta i powiatu. Liczymy też na to, że po artykule w Gazecie Gorlickiej, znajdą się chętni, aby nam pomóc. Prosimy wszystkich o kontakt tel. 664-588-926 - mówi dalej.
Profesor Kowarz był wielkim patriotą. Ratował młodzież i nauczycieli przed wywozem na roboty do Niemiec i do Oświęcimia. Za jego cichą zgodą organizowano tajne nauczanie. W 1944 roku 30 osób zdało maturę. Dzięki niemu powstała i utrzymała się szkoła o profilu ekonomicznym.
- Zasłużył sobie na tablicę pamiątkową, a naszym zadaniem jest doprowadzić misję kolegi do finału i wierzymy w to, że się nam uda - dodaje Teresa Szwarc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska