FLESZ - Zima nie odpuszcza
W 2020 roku na regionalny rynek biurowy (bez Warszawy) dostarczono 393 tys. mkw. nowej powierzchni, co ze względu na pandemię, jest najniższą wartością od 5 lat. Liderem niezmiennie jest Kraków, gdzie powstało 140 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej – wynika z najnowszego raportu CBRE. Eksperci firmy wskazują, że ostatni rok upłynął na regionalnym rynku biurowym pod znakiem negocjacji umów i ścisłej współpracy najemców z właścicielami. W obliczu tego, że spora część pracowników przeniosła się z pracą do swoich domów, wiele biur opustoszało i nie są wykorzystywane w takiej skali, jak przed pandemią. Efektem tego jest korekta umów najmu.
W tym roku biura w regionach mogą urosnąć o kolejne 360 tys. mkw. Większa ostrożność i trudności z pozyskaniem finansowania przełożą się na mniejszą liczbę projektów. Niemniej Kraków znów powinien być liderem rynku regionalnego.
- Wraz z rozwojem pandemii i rosnącym zagrożeniem dla wielu branż obserwowaliśmy coraz większą chęć współpracy właścicieli budynków z najemcami odzwierciedlającą się we wzroście elastyczności właścicieli w procesach negocjacyjnych. Najemcy stali się mniej pewni co do przyszłości, przez co zaczęli kłaść większy nacisk na możliwość elastycznego dopasowywania wielkości wynajmowanej powierzchni. To w przyszłości może skłaniać deweloperów do zwiększenia elastyczności podziału powierzchni w budynkach – mówi Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych CBRE.
Kraków liderem biurowym, ale rośnie też liczba pustostanów
W 2020 r. w Krakowie wybudowano 140 tys. mkw. nowych biur. Pandemia powoduje jednak, że nie wszystkie powierzchnie udaje się wynająć. Co tyczy się także powierzchni biurowej budowanej w latach ubiegłych. Poziom pustostanów w stolicy Małopolski w zeszłym roku wyniósł 14 proc., co oznacza wzrost o ponad 3 punkty procentowe w porównaniu do roku 2019 r. W sumie w Krakowie mamy 1,6 mln mkw. powierzchni biurowej, a niemal 120 tys. mkw. jest w budowie.
Kraków pozycję lidera na regionalnym rynku biurowym utrzymał m.in. dzięki kompleksowi Unity Centre, który zastąpił szkieletora przy rondzie Mogilskim.
Najwyższy budynek Krakowa. To był kiedyś Szkieletor? Niemożl...
Rekordową wielkość powierzchni oddano do użytku w Katowicach (ponad 61,3 tys. mkw.), za co odpowiedzialny jest głównie kompleks Face 2 Face. Na trzecim miejscu znajduje się Trójmiasto, gdzie przybyło ponad 60,2 tys. mkw. We Wrocławiu biura powiększyły się o 58,4 tys. mkw., a w Łodzi o ponad 50,8 tys.
Zdecydowanie mniejsze przyrosty przestrzeni do pracy zanotowano w Poznaniu (18,3 tys. mkw.) oraz Szczecinie (3,4 tys. mkw.).
Coraz więcej nowych umów na powierzchnie biurowe
W całym 2020 roku popyt na powierzchnie biurowe wyniósł 590 tys. mkw. Było to mniej o 15 proc. w stosunku do roku 2019. Największe umowy najmu podpisane w końcówce 2020 r. to Allegro, które za nową siedzibę wybrało budowany jeszcze budynek D kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu, gdzie wynajęło 26 tys. mkw. Rekord padł także na katowickim rynku biurowym, gdzie firma ING Technology zdecydowała o przeniesieniu swojego biura do kompleksu Global Office Park. Wielkość umowy to 16,6 tys. mkw.
W 2020 r. zanotowano istotny wzrost udziału sektora IT w popycie. Podpisano aż 8 umów na powierzchnię większą niż 10 tys. mkw., podczas gdy w 2019 r. były jedynie 3 takie umowy. W Poznaniu oraz Wrocławiu sektor ten był odpowiedzialny za ponad połowę całego popytu – odpowiednio 53 oraz 57 proc. Wzrost odnotował także sektor publiczny.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
