- Zadanie to było w latach ubiegłych przedmiotem analiz podczas prac nad projektami budżetu Miasta Krakowa oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej, ale z uwagi na ograniczone środki nie zostało ostatecznie uwzględnione w najbliższej perspektywie czasowej - tłumaczą urzędnicy. Dodają również: - W Wieloletniej Prognozie Finansowej uwzględniono natomiast środki w kwocie 500 tys. zł na rok 2026 oraz 2,5 mln zł na rok 2027, które pozwolą na realizację prac budowlanych we wspomnianych latach.
To jednak nie wszystko. W odpowiedzi na interpelację radnej Grażyny Fijałkowskiej, urzędnicy odpowiadają, że: "Zadanie "Odnowa parku dworskiego przy Dworze Czeczów w Krakowie" znajduje się ponadto na liście projektów stanowiącej załącznik do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Metropolii Krakowskiej w latach 2021-2027, uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027. Uzyskanie dofinansowania pozwoli na kompleksową realizację prac w latach 2025-2027 i wykorzystanie ww. środków z WPF jako wkład własny do projektu".
Co ma się zmienić?
- Projekt rewitalizacji przewiduje budowę i przebudowę alejek parkowych, budowę i remont schodów terenowych, budowę i przebudowę ogrodzenia z furtkami do parku budowę obiektów małej architektury, czyli ławek, koszy na śmieci, stołów piknikowych, ścieżek przyrodniczych i placu zabaw - informował nas w ubiegłym roku krakowski magistrat.
Ponadto zostanie tam również zbudowana sieć oświetleniowa, a także zostanie zmienione ukształtowanie terenu. Ekipa budowlana zajmie się również rozbiórką garaży oraz betonowego zbiornika i podmurówki ogrodzenia. Cała zieleń zostanie uporządkowana i pojawią się nowe nasadzenia.
Prace będą prowadzone turami, dlatego nie będzie konieczności zamknięcia całego parku.
Dwór Czeczów
Na terenie parku znajduje się zabytkowy Dwór Czeczów, w którym stacjonuje Centrum Kultury Podgórza. W jego murach od 2007 roku mieszkańcy mogą w aktywny i kreatywny sposób spędzać wolny czas. Zabytek znajduje się przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 36 w Starym Bieżanowie w Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim.
Kiedyś nazywano go "Białym dworem". Wraz z wybuchem II wojny światowej został przejęty przez Niemców, a po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa. Dopiero na początku lat 90. prawa do pałacu odzyskali jego spadkobiercy. Wpisany do rejestru zabytków, został przez Czeczów przekazany miastu pod warunkiem, że będzie on ośrodkiem działań na rzecz kultury. Dzięki temu, w 2007 r. obiekt udało się odnowić i uczynić go siedzibą domu kultury.
Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie
