45 z 49
Zalew Bagry. Powierzchnia: 7,83 ha...
fot. Andrzej Banas / Polska Press

Zalew Bagry. Powierzchnia: 7,83 ha
Lokalizacja: Dzielnica XIII – pomiędzy ul. Lipską a ul. Wielicką

Bagry to zbiornik wodny, powstały w wyniku zatopienia wyrobisk żwirowni. Jest to jeden z większych zbiorników wodnych położonych w granicach Krakowa. Brzegi zalewu porośnięte są szuwarem trzcinowym i pałkowym. Stwarza to dogodne warunki do gniazdowania ptaków wodnych. Ponadto zbiornik wodny jest zarybiony, stąd bardzo często można spotkać tu wędkarzy. Z płazów notowano tu traszkę zwyczajną, kumaka nizinnego, rzekotkę drzewną, żabę jeziorkową, żabę trawną. Z gadów jaszczurkę żyworódkę, zaskrońca. Ewenementem jest pojawienie się ok. 2002 roku meduz słodkowodnych pochodzących z Brazylii z gatunku craspedacusta sowerbii. Zimą trafiają się ciekawe gatunki ptaków wodnych, takich jak perkoz rogaty, zausznik oraz sporo mew białogłowych, pospolitych i śmieszek. W otoczeniu zbiornika występują łąki o charakterze wilgotnym. Na terenie zalewu znajduje się strzeżone kąpielisko, na które wstęp jest bezpłatny, ponieważ jest ono finansowane przez Urząd Miasta. Czystość wody jest regularnie kontrolowana przez Sanepid. Kąpielisko ograniczają dwa pomosty. W sezonie letnim obszar cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.

46 z 49
Łąki Nowohuckie. Powierzchnia: 51,17 ha...
fot. Sylwia Penc / Polskapresse

Łąki Nowohuckie. Powierzchnia: 51,17 ha
Lokalizacja: Dzielnica XVII – okolice ulic Padniewskiego oraz Odmętowa

Łąki Nowohuckie to fragment dawnej doliny Wisły. Jest to użytek ekologiczny, który jest przykładem, jak skuteczne może być wspólne działanie różnych grup społecznych, które pragną chronić wyjątkowo cenne miejsce. Obszar ten stanowi ewenement w skali całego kraju. Teren ten oferuje wiele wspaniałych godzin kontaktu z unikalną przyrodą, niezależnie od pory roku. Łąki Nowohuckie są siedliskiem różnorodnych gatunków zwierząt, zarówno tych, które przebywają tu wiosną i latem, jak i pojawiających się nieregularnie podczas wędrówek. Różnorodne środowisko oraz rosnące licznie rośliny żywicielskie powodują, że oprócz pospolitych gatunków motyli, takich jak belinek kapustnik, latoistek cytynek czy rusałka pawlik, występują tu motyle rzadkie, zagrożone wyginięciem. Na tym terenie odbywa lęgi aż 35 gatunków ptaków, jednak liczba gatunków obserwowanych podczas prowadzonych badań, łącznie z ptakami zalatującymi lub pojawiającymi się w trakcie migracji była dwukrotnie większa. Pod względem florystycznym Łąki Nowohuckie są bardzo bogate – stwierdzono tu aż 20 różnych zbiorowisk roślinnych, z których 4 to zespoły naturalne.

47 z 49
Park Zakrzówek. Lokalizacja: Dzielnica VIII – między ulicami...
fot. Wojciech Matusik

Park Zakrzówek. Lokalizacja: Dzielnica VIII – między ulicami Tyniecka i Kapelanka, przy ul. Norymberska i Wołym

Choć wyglądem przypomina chorwackie wybrzeże, to znajduje się w południowej części Krakowa. Zalew Zakrzówek powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych mieszkańców miasta. Woda ma tu niesamowicie piękny turkusowy kolor - jak to możliwe? Wszystko dzięki złożom wapienia, który tu kiedyś wydobywano. Maksymalna głębokość zbiornika to około 32 metry. Widzialność dochodzi do 15 metrów, jednak latem przy dnie tworzy się warstwa mało przejrzystego osadu.

Zakrzówek jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do nurkowania w Polsce. Obecnie dzierżawi go Centrum Nurkowe Kraken, które od 1999 roku prowadzi na nim bazę nurkową. Znajdziemy tu wiele podwodnych atrakcji - m.in. samochód Fiat 125p, autobus, furgonetka i łodzie. Co ciekawe, pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.

Jak głosi legenda, wśród okolicznych urwisk, szkołę magii i czarnoksięstwa prowadził tu mistrz Twardowski. Pewnego dnia, podczas nieudanego eksperymentu, laboratorium eksplodowało a w wyniku wybuchu powstały malownicze skałki nazwane na cześć Mistrza. Odkryj granicę między nauką a legendą dzięki aplikacji „Kraków w zieleni” w której znajduje się specjalna gra terenowa „Historia zaklęta w kamieniu”.

Aktualnie w budowie wraz z kąpieliskiem.

48 z 49
Staw Płaszowski. Lokalizacja: Dzielnica XIII – pomiędzy...
fot. Michal Gaciarz / Polska Press

Staw Płaszowski. Lokalizacja: Dzielnica XIII – pomiędzy ulicą Wodną, Krzywda i Powstańców Wielkopolskich

Zbiornik powstał w miejscu dawnego wyrobiska gliny i żwiru dla rozbudowywanego węzła kolejowego w Płaszowie. Eksploatację prowadzono poniżej poziomu wód gruntowych. Po jej zakończeniu woda wypełniła wyrobiska, tworząc dzisiejszy zbiornik. Jeszcze w 2001 roku woda w stawie miała pierwszą klasę czystości. Zbiornik podlega procesom naturalnej sukcesji. Brzegi są porośnięte szuwarem trzcinowym i pałkowym. Stwarza to dogodne warunki do gniazdowania ptaków wodnych. Można spotkać szablaka i żagnicę. Lustro wody nie jest zarośnięte. Zbiornik jest zarybiony, występują m.in.: karaś srebrzysty, karp, szczupak, okoń, lin, wzdręga, płoć i leszcz. W stawie występuje zjawisko przyduchy. Niewielka głębokość i nagrzanie słońcem powodują znaczny rozrost podwodnej roślinności, który nie sprzyja zarybianiu. Pod koniec lat 90. XX w. staw zarybiono amurem, niestety z powodu przyduchy większość ryb wyginęła

Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Debata „Siła kobiet w biznesie” podczas EKG w Katowicach

Debata „Siła kobiet w biznesie” podczas EKG w Katowicach

Idealne miejsca w Tatrach na szybki, wiosenny spacer. Bez tłumów i wielkiego wysiłku

Idealne miejsca w Tatrach na szybki, wiosenny spacer. Bez tłumów i wielkiego wysiłku

Mali górale tańczyli, śpiewali i pokazywali regionalną tradycję w Zakopanem

Mali górale tańczyli, śpiewali i pokazywali regionalną tradycję w Zakopanem

Zobacz również

Aksam po pożarze pracuje już pełną parą. W planach budowa kolejnej dużej hali

Aksam po pożarze pracuje już pełną parą. W planach budowa kolejnej dużej hali

Deweloper rozwija dzielnicę. Powstało już ponad 3600 mieszkań

Deweloper rozwija dzielnicę. Powstało już ponad 3600 mieszkań