Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawił tradycyjną pasterkę w katedrze wawelskiej. W czasie homilii zwrócił uwagę na doświadczenie ciemności nocy kojarzące się ze złem. To właśnie pod osłoną nocy mają miejsce różnego rodzaju wypadki – w nocy często przychodzi zupełnie niespodziewana śmierć, złodziej włamuje się do domu gospodarza. Również w ciemnościach nocy dokonywał się dramat Chrystusa – uczniowie właśnie konkretnej nocy zwątpili w swojego Mistrza, Piotr trzy razy się Go zaparł, a Judasz – zdradził. Metropolita zaznaczył, że zapewne to złe doświadczenie nocnych ciemności doskonale znali również pasterze spod Betlejem.
Była to „noc jasności”, „noc Dobrej Nowiny”, bo narodził się Zbawiciel, a także „noc spotkania z Bożym Synem” i „noc głoszenia i wysławiania Boga”.
– Musimy czynić wszystko, by nasza codzienność znajdowała się niejako w blasku betlejemskiej gwiazdy, a to znaczy, że musimy chronić się przed różnego rodzaju czerwonymi gwiazdami, znanymi nam z komunistycznej przeszłości, a także przed współczesnymi gwiazdkami, które pragną nas wciągnąć w nieszczęsną ciemność nienawiści, pogardy drugim człowiekiem, przemocy - mówił abp Jędraszewski
Arcybiskup zaznaczył, że tożsamość, którą chrześcijanie odkrywają tej nocy polega też na głoszeniu Bogu, a przez to głoszeniu prawdziwego i pełnego humanizmu. W tym kontekście przywołał fragmenty przemówienia Jana Pawła II w UNESCO z 2 czerwca 1980 r., w którym papież zwracał uwagę, że nie można pominąć prawdy o kulturze, „jeśli szuka się w niej wszystkiego, co ludzkie, w czym wyraża się człowiek, przez co pragnie on być podmiotem własnej egzystencji”.
Arcybiskup nawiązał także do bieżących wydarzeń w Polsce, m.in. zapowiadanego ograniczenia lekcji religii w szkołach.
- Dlaczego arbitralnie pragnie się ograniczyć liczbę godzin przeznaczonych na katechizację w szkole, podczas których głosząc prawdę o Chrystusie, głosi się pełną prawdę o człowieku? Dlaczego tym samym uderza się w same fundamenty europejskiej kultury? Dlaczego chce się duchowo okaleczać kolejne pokolenia polskich dzieci i młodzieży, jak to już czyniono u nas w czasach PRL? Dlaczego nie chce się miłować człowieka w całej prawdzie jego człowieczeństwa, do której należy również wymiar transcendencji, czyli odniesienia człowieka do Boga? – pytał metropolita.
Metropolita podkreślił, że tajemnica nocy Bożego Narodzenia pokazuje pełną prawdę o człowieku.
- Nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa - mówił Jędraszewski. - Nie możemy zrozumieć Polski bez Chrystusa.
Abp Jędraszewski poruszył również kwestię związaną z ostatnimi zmianami w TVP, mówiąc o "skrzywdzonych ludziach", którzy "z dnia na dzień, z godziny na godzinę utracili pracę".
– Dzieje chrześcijańskiej w swych korzeniach Polski to dzieje wielu Polaków, którzy umiłowali wolność ponad wszystko, ponad zdrowie i życie – o tym mówi cała nasza chwalebna historia. Tym większy ból, gdy po dziesięcioleciach zmagań znowu próbuje się odebrać nam lub przynajmniej ograniczyć naszą obywatelską wolność – mówił arcybiskup i wskazał w tym kontekście na cierpienie ludzi, którzy nie mogą odmawiać koronki do miłosierdzia Bożego łącząc się, dzięki transmisji TVP, z tymi, którzy modlą się codziennie w łagiewnickim Sanktuarium. Wspomniał także krzywdę tych, którzy nagle utracili pracę.
- Gdzie tu wolność? Gdzie sprawiedliwość? - pyta metropolita.
Na koniec arcybiskup stwierdził, że tajemnica betlejemskiej nocy naznaczona jest też narodzeniem Boga Mocnego, Księcia pokoju i słowami kolędy „Podnieś rękę, Boże Dziecię. Błogosław Ojczyznę miłą!” wyraził błagalną modlitwę.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!
