Niszczejący w Lesie Wolskim pawilon Okocimski może zostać odnowiony. Gmina Kraków stara się o unijną dotację na przystosowanie tego obiektu, mieszczącego się przy Polanie Lea, dla potrzeb ośrodka edukacji ekologicznej.
Zarząd Zieleni Miejskiej złożył wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace wyceniono na prawie 5 mln zł. Dofinansowanie ma wynieść 3 mln zł. Szanse na to są bardzo duże.
- Projekt został pozytywnie oceniony i zakwalifikowany do kolejnego etapu postępowania związanego z unijnym dofinansowaniem - informuje Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.
Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta dodaje, że wkład własny będzie zabezpieczony w budżecie.
Jak wielokrotnie pisaliśmy na łamach „Dziennika Polskiego”, pawilon Okocimski (mieszczący się w rejonie ogrodu zoologicznego) od lat popada w ruinę. Budynek został wzniesiony w 1936 roku według projektu Jana Ogłódka. Była to inwestycja przedsiębiorstwa Skład Piwa Okocimskiego i Krakowskiego. Pierwotnie pełnił funkcję kawiarni i restauracji. Był bardzo popularny.
Po wojnie pawilon został odebrany właścicielowi i upaństwowiony. Początkowo działała tu jeszcze restauracja. Później szukano dla niego najemców. W ostatnich latach obiekt wynajęło Studio Filmów Animowanych, z którym gmina rozstała się po egzekucji komorniczej. Potem pawilon zajęła fundacja Slovak Foundation, jednak i tę umowę rozwiązano.
Nieremontowany od lat 80. obiekt jest w coraz gorszym stanie. Pomimo że Zarząd Budynków Komunalnych usiłował znaleźć dla niego najemcę, nie było zainteresowania.
Wreszcie z ofertą wyszli ekolodzy, sugerując miastu, że obiekt można przekształcić w centrum edukacji ekologicznej. Pojawiły się jednak problemy dotyczące możliwości budowy oczyszczalni ścieków. W tym roku pawilon Okocimski przejął Zarząd Zieleni Miejskiej i zgodnie z wolą ekologów chce go przekształcić w ośrodek edukacji ekologicznej.
- Powinniśmy mówić o adaptacji pawilonu przy Polanie Lea na ośrodek edukacji ekologicznej, a nie o remoncie, ponieważ budynek będzie miał nową funkcję - zaznacza Łukasz Pawlik.
Przy adaptacji budynku przewidziano zastosowanie ekologicznych rozwiązań. Budynek zostanie wyremontowany w technologii pasywnej (pozwalającej na minimalne zużycie energii), okryty zielonym dachem, a w ogrodzie będą założone uprawy permakulturowe czyli na przykład samowystarczalny ogród warzywny, bez sztucznych nawozów.
Zamierzeniem jest, by w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, pierwszym jak dotychczas na terenie Krakowa, był realizowany program zajęć kierowany zarówno do dzieci i osób starszych. W ramach zajęć odbywałyby się m.in. warsztaty, spacery, spotkania z ciekawym ludźmi.
Zarząd Zieleni Miejskiej planuje, by ośrodek poprowadził operator wyłoniony na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Gdy tylko dotacja unijna zostanie zatwierdzona, ZZM zamierza ogłosić konkurs na operatora.
- Krakowscy ekolodzy chcą wystartować w konkursie jako nowa fundacja, wywodząca się z fundacji Bioregion Jura - mówi Mariusz Waszkiewicz prezes fundacji Bioregion Jura. - Pomysłów na działalność ośrodka mamy wiele, ale przed konkursem nie będziemy ich zdradzać - dodaje.