Synagoga Izaaka - jak podkreśla SKOZK - to największa bożnica na krakowskim Kazimierzu. Powstała być może - takie są podejrzenia - według projektu królewskiego architekta Giovanniego Trevano. Oddano ją do użytku w 1644 roku. Na ścianach sali głównej oraz babińca tej synagogi widnieją - odkryte podczas prac konserwatorskich - fragmenty polichromii z XVII i XVIII wieku: teksty liturgiczne w ozdobnych ramach.
"W 2018 roku na sklepieniu nad salą modlitewną synagogi pojawiły się rysy. Przeprowadzono badania, w tym odkrywki ukazujące sporą szerokość i duże rozgałęzienie pęknięć. Wykonana na zamówienie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej ekspertyza ujawniła nadmierną deformację powierzchni sklepienia, które nie przenosi właściwie obciążeń" - relacjonuje biuro SKOZK.
W zeszłym roku, przy wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i po uzyskaniu dodatkowych opinii rzeczoznawców, opracowano projekt techniczny zabezpieczenia sklepienia. Zgodnie ze stanowiskiem władz konserwatorskich wybrano ostatecznie metodę, która gwarantuje jak najmniejsze ingerencje w stiukowe dekoracje sklepienia synagogi. Ma to możliwe dzięki zastosowaniu taśm z włókien węglowych, które zepną sklepienie od strony jego górnej powierzchni (czyli od strony strychu).
- W 2023 roku wsparliśmy 80 tysiącami złotych sporządzenie dokumentacji zabezpieczenia. Jest teraz u konserwatora zabytków. Gmina Żydowska zamierza złożyć wniosek o dalsze dofinansowanie ratowania synagogi po uzyskaniu pozwoleń. To naprawdę jedna z poważniejszych awarii w zabytku tej klasy w Krakowie w ostatnich dziesięcioleciach. Obejmuje całe sklepienie nad nawą - podkreśla Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK. - Niestety, naprawa pociągnie za sobą niemałe koszty, bo technologia włókien węglowych zakładanych "od góry" jest droga. Rozważano montaż profili stalowych "od dołu", ale wówczas bardzo duża część XVII-wiecznych stiuków byłaby do przeprucia bruzdami i do odtworzenia, a to już samo w sobie byłoby ogromną stratą dla kultury - tłumaczy.
SKOZK deklaruje dalszą pomoc w ratowaniu synagogi, jak wskazuje - części unikatowego w skali europejskiej zespołu żydowskich budynków sakralnych wznoszonych od końca XV do końca XIX w., położonych na obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Czy koniec wojny na Ukrainie jest możliwy w tym roku?
