Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełnia Księżyca - co ile jest? Data i kalendarz pełni Księżyca. Wpływ pełni na człowieka

Natalia Urzędowska, (MM)
Kiedy będzie pełnia Księżyca?
Kiedy będzie pełnia Księżyca? Fot. Anna Kaczmarz
Pełnia Księżyca. „Księżyca pełnia światłem napełnia ciemną noc pełni” – pisze w jednym ze swoich wierszy Mariusz Parlicki. Pełnia Księżyca od wieków stanowi inspirację dla artystów, wzmaga euforię zakochanych. Jaki dokładnie ma wpływ na człowieka? Na czym polega i kiedy możemy się jej spodziewać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć. Zwłaszcza że już za kilka dni znów w nasze okna będzie zaglądał okrągły, pyzaty księżyc.

Pełnia jest jedną z faz Księżyca, podczas której znajduje się on naprzeciwko Słońca - po przeciwnej stronie Ziemi. Można wtedy zaobserwować tarczę Księżyca przypominającą swym wyglądem koło. Jednak jej blask jest tak duży, że uniemożliwia ona prowadzenie badań przez astronomów. Warto również zaznaczyć, iż Księżyc w pełni jest 300-500 tys. razy ciemniejszy od Słońca.

Kiedy możemy spodziewać się pełni Księżyca?

Ziemski satelita cały czas pozostaje w nieustannym ruchu, regularnie zmieniając swoje fazy:

  1. Księżyc w pełni można zaobserwować co 29,5 dnia.
  2. Wówczas promienie słoneczne odbijają się od tarczy, ukazując ją w całej okazałości.
  3. Zazwyczaj w każdym miesiącu pojawia się jedna pełnia Księżyca.

Ze względu na to, że cykl księżycowy trwa 29,5 dnia może się zdarzyć, że w jednym miesiącu (na jego początku i końcu) dojdzie do dwóch pełni. Tego typu zjawisko występuje jednak bardzo rzadko. Druga pełnia w ciągu miesiąca ma swoją nazwę - to Blue Moon, czyli Pełnia Niebieskiego Księżyca.

Ciekawostkę stanowi fakt, że tylko i wyłącznie podczas pełni może pojawić się zaćmienie księżyca.

Niezwykłe pełnie księżyca w poprzednich latach

W grudniu 2015 roku mieliśmy okazję obserwować jedną z najbardziej niezwykłych pełni Księżyca. Dlaczego? Otóż pełnia widoczna była wraz z nadejściem świąt – w samo Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 1977 roku, a - jak podaje portal The Weather Channel - na następną trzeba poczekać aż do 2034 roku, a więc ponad 15 lat.

Również jedną z niezwykłych pełni mogliśmy oglądać w lipcu 2014 roku. Nastąpiło wówczas jedno z ciekawszych zjawisk astronomicznych - perygeum Księżyca połączone z pełnią. Oznacza to, że Księżyc na orbicie okołoziemskiej znajdował się najbliżej Ziemi. Jego odległość od naszej planety wynosiła 358 tys. km, a więc znajdował się 26 tys. km bliżej niż zazwyczaj.

Dodatkowo w czerwcu 2014 roku pełnia wypadła trzynastego w piątek. Następny raz zdarzy się tak dopiero w 2049 roku.

Wpływ pełni księżyca na człowieka

Już w starożytności wierzono, iż kolejne fazy Księżyca, a szczególnie pełnia ma korzystny wpływ na człowieka i jego zachowanie, jak również sprzyja leczeniu . Współczesne badania potwierdziły tę tezę. Jak na samopoczucie człowieka wpływa pełnia księżyca?

Pojawiają się na ten temat różne opinie. Z jednej strony pełni przypisuje się pozytywne działanie. W tradycji wystąpienie pełni wiążemy m.in. z:

  • osiąganiem sukcesu,
  • spełnieniem,
  • wznieceniem pożądania,
  • poczuciem pobudzenia,
  • ekscytacją.

Zarówno w kluturze, jak i w badaniach mówi się też o negatywnych skutkach pełni Księżyca. Wielki Księżyc często kojarzony jest z lunatykowaniem, szaleństwem, impulsywnością, skłonnościami depresyjnymi, impulsywnością, spadkiem nastroju, nerwowością.

Niektóre miasta, np. Brighton, wprowadziły wzmożone patrole policyjne podczas pełni Księżyca - ze względu na puchnące wtedy statystyki wypadków, przestępstw, jak również samobójstw.

Pełnia Księżyca - negatywne objawy u człowieka

W trakcie pełni mogą towarzyszyć nam takie objawy jak:

  • migrena,
  • bezsenność,
  • wzmożony apetyt
  • bardziej obfite miesiączki.

Pełnia księżyca sprzyja również powstawaniu opuchlizn poprzez zatrzymywanie wody w organizmie.

Szczególną ostrożność powinni zachować lunatycy, gdyż księżycowa poświata często odczytywana jest przez nich jako zachęta do nocnego podróżowania.

Pełnia Księżyca 2019. Kiedy kiedy zobaczymy okrągły Srebrny Glob?

Najbliższa pełnia Księżyca już tuż tuż - 21 marca 2019. Kolejne pełnie do końca 2019 roku wypadają: 19 kwietnia, 18 maja, 17 czerwca, 16 lipca, 15 sierpnia, 14 września, 13 października, 12 listopada, a ostatnia - 12 grudnia.

Autor: Joanna Urbaniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska