Pielgrzymka Góralska na Jasnej Górze
Pielgrzymka górali na Jasną Górę zawsze jest podzielona na cztery grupy: Nowy Targ, Bachledówka, Rabka i Orawa. Wszyscy tradycyjnie weszli w strojach regionalnych i z pieśnią góralską na ustach. W sumie przybyło ponad kilkuset pątników. Wśród nich byli i ci młodsi, i ci starsi.
Górale na Jasną Górę wchodzą w swoich odświętnych regionalnych strojach. Choć góralskie portki mężczyzn, uszyte ze zbitej wełny, są naprawdę ciepłe, to mimo upalnej pogody nikt z tradycji nie rezygnuje. To kwestia honoru. Mieszkańcy Podhala podkreślają w ten sposób rangę święta, jakim jest zwieńczenie wędrówki do Maryi Jasnogórskiej. W stroju, muzyce, śpiewie i tańcu oddają szacunek, cześć i chwałę Bogu i Najświętszej Panience.
Orawianie na Jasnej Górze
Pierwsza grupa - z Rabki - zameldowała się około godziny 13.00. Liczyła ona 250 pątników. Najstarszym był 75-letni pan Witold, a najmłodszym 6-letni Rafał. Po raz pierwszy na pątniczy szlak ruszyło 70 osób. Wśród pielgrzymujących były panie z Kół Gospodyń Wiejskich, panowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, a także całe rodziny z Rabki i okolic. Jeden z pątników - pan Józef - udowodnił, że nawet brak wzroku nie stanowi przeszkody w pokonywaniu pieszo kolejnych kilometrów wiodących pod jasnogórski obraz Matki Bożej.
Kolejną grupą, która dotarła na Jasną Górę była ta z Bachledówki. Najmłodszym pielgrzymem była... malutka Anielka, która ma zaledwie siedem tygodni. Najstarszą natomiast 76-letnia pani Janina. Pątnikom z Bachledówki po raz pierwszy towarzyszyła grupa z Tenczyna.
Następnie pod szczytem zameldowali się pielgrzymi z Nowego Targu. Wśród nich najstarsi byli 75-letnia pani Zofia oraz 75-letni pan Józef. Najmłodsza była z kolei czteromiesięczna Klara. W sumie pątniczy szlak pokonało w tej grupie 127 osób - wśród nich było 44 mężczyzn i aż 84 kobiety. Wśród pielgrzymów było 29 dzieci i młodzieży, które dzielnie pokonywały kolejne kilometry.
- Nasza pielgrzymka łączy pokolenia. Jesteśmy tego najlepszym dowodem - podkreślali pątnicy.
Ostatnia na Jasną Górę dotarła grupa orawska. Najmłodszym pielgrzymem była 1,5-roczna Wiktoria, a najstarszym 79-letni pan Jano. Był to tegoroczny rekord wiekowy wśród góralskich pielgrzymów.
Pątnicy z czterech grup: z Bachledówki, Rabki, Nowego Targu i Orawy najpierw uczestniczyli w mszy świętej. Wieczorem natomiast zgromadzą się na Apelu Jasnogórskim. Hasłem tegorocznej pielgrzymki góralskiej były słowa "Ja jestem".
Tradycja pielgrzymek góralskich
Pierwsza Piesza Pielgrzymka Górali na Jasną Górę wyruszyła 19 sierpnia 1982 roku w okresie stanu wojennego. Wymaszerowała z Bachledówki k. Zakopanego, z kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej, znajdującej się w Domu Wypoczynkowym paulinów z Jasnej Góry. Wtedy uczestniczyło w niej zaledwie 60 osób, a trasę pątnicy pokonali w 5 dni. Od trzeciej pielgrzymki do grupy z Bachledówki dołączyła grupa z Nowego Targu, a w następnym roku Rabka. Od 1991 roku w ramach jednej góralskiej pielgrzymki wyszli również Orawianie.
Nie przeocz
- Taką drogą S1 pojedziemy z Dankowic do Bielska-Białej. NAJNOWSZE ZDJĘCIA Z BUDOWY
- Racibórz sprzed 100 lat na archiwalnych zdjęciach. Zobaczcie jak zmieniło się miasto
- 79. Piesza Rybnicka Pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę. ZDJĘCIA
- 30 lat temu zmarł Rysiek Riedel. Fani nie zapomnieli o legendarnym muzyku