Od kilku lat coraz częściej słyszymy, że wraz z nastaniem nowego roku Polska wzbogaciła się o kilka nowych miast i straciła tyle samo wsi. Wśród samorządowców coraz modniejszy jest trend by podnosić prestiż rządzonych przez siebie miejscowości poprzez uzyskanie praw miejskich.
Tym krokiem chce właśnie pójść Krościenko nad Dunajcem. Radni gminy podczas sierpniowej sesji przyjęli uchwałę w celu przeprowadzenia odpowiednich konsultacji społecznych, które mają się odbyć do 31 października.
Opinia społeczna - czyli mieszkańcy - mają wypowiedzieć się w temacie praw miejskich dla Krościenka poprzez wypełnienia ankiety. Zadanie ich zebrania radni powierzyli samym sobie i sołtysom poszczególnych części Krościenka.
Na podstawie ankiet do końca października ma powstać raport. Jeśli będzie z niego wynikać, że krościeńczanie chcą być mieszczanami to gmina rozpocznie starania o przyznanie praw miejskich. Jeśli jednak mieszkańcy Krościenka nad Dunajcem opowiedzą się za tym by dalej być wsią to gmina zaakceptuje to stanowisko.
- Zmiana statusu Krościenka z gminy w miasto została wszczęta z kilku przyczyn – wyjaśniał na ostatniej sesji wicewójt Topolski. - Przede wszystkim to grupa kilku mieszkańców złożyło taki wniosek. Poza tym za tym, aby Krościenko ponownie stało się miastem przemawiają względy finansowe. Praktyka ostatnich lat pokazuje, że gminy miejsko-wiejskie, a taką stalibyśmy się po ewentualnej zmianie mogą pozyskać więcej dotacji np. z Unii Europejskiej. Trzeba też zwrócić uwagę na względy prestiżowe i oczywiście historyczne - dodawał.
Zakopane. Mamy sierpniowy szczyt sezonu. Tłumy turystów na u...
Jak przypominają samorządowcy Krościenko było już w swojej historii miastem dwukrotnie. Po raz pierwszy prawa miejskie i targowe nadał miasteczku już 8 czerwca 1348. Od tego czasu Krościenko nad Dunajcem miastem było nieprzerwanie przez 585 lat aż do 1933 rok. Wówczas straciło takie miano bo ówczesne prawo w Polsce mówiło, że miastem są tylko samorządy o określonej licznie mieszkańców. Krościenko n/D było więc po prostu za małe. Długoletnia miejska historia sprawia jednak, że Krościenko ma np. własny Rynek czy zabytkowy ratusz (obecnie odnawiany).
Później Krościenko było miastem jeszcze w latach 1973 - 1982. Tworzyło wówczas jeden zespół miejski wraz z pobliską Szczawnicą. Po podziale tego tworu Szczawnica została miastem a Krościenko stało się wsią.
Gdyby okazało się, ze górale z Pienin ponownie chcą by Krościenko n/D było miastem to stanie się to nie prędzej jak 1 stycznia 2022 roku. Prawo mówi bowiem, że procedurę nadania praw miejskich Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wszczyna jeśli dostanie odpowiedni wniosek od samorządu najpóźniej 31 marca roku poprzedzającego nadanie praw miejskich.
- Nieistniejące już tatrzańskie schroniska. Słyszeliście o nich?
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Parking pod Babia Górą w prokuraturze. Powstał nielegalnie
- Drożyzna nad morzem? Na Podhalu obiad zjesz za 15 zł
- Przyrodnicy uratowali przed utonięciem 500 susłów
- Urokliwe miejsca w Tatrach, gdzie nie będzie dzikich tłumów
