Pierwsze zapadlisko w Olkuszu? Ziemia zapadła się na osiedlu Słowiki
Nieopodal bloków mieszkalnych i zakładu opieki zdrowotnej na osiedlu Słowiki w Olkuszu powstało zapadlisko. Dziura ma około dwa metry średnicy i metr głębokości. Na ten moment nie wiadomo, czy powstanie dziury jest efektem historycznej działalności górniczej.

Dookoła zapadliska widać wyraźne obniżenie poziomu gruntu. Do środka wpadł metalowy słupek ogrodzeniowy wraz z częścią zawieszonej na nim siatki. Zapadlisko znajduje się na prywatnej działce przy ulicy Buchowieckiego.
- W środę właściciel terenu zgłosił w urzędzie tę sytuację i jeszcze tego samego dnia na miejscu byli przedstawiciele Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie, a także burmistrz Roman Piaśnik z merytorycznymi pracownikami urzędu. Ustalamy przyczyny zjawiska i jesteśmy w tej kwestii w stałym kontakcie z ZGH i właścicielem terenu. Gdy będziemy wiedzieć coś więcej, to wtedy opublikujemy stosowny komunikat. Natomiast dla własnego bezpieczeństwa zalecamy ostrożność i rezygnację z "wycieczek" w to miejsce – skomentował rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz Michał Latos.
Warto zaznaczyć, że korytarze kopalni „Olkusz-Pomorzany” nie sięgały osiedla Słowiki. Jeżeli powstała dziura jest efektem działalności górniczej, to można tu mówić o tak zwanym historycznym górnictwie.

Zapadliska w powiecie olkuskim
Zapadliska w powiecie olkuskim zaczęły się tworzyć wraz z zakończeniem procesu likwidacji ostatniej czynnej kopalni w regionie, którą była „Olkusz-Pomorzany”. Jak podają przedstawiciele Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie do tej pory w powiecie olkuskim powstało około 150 pogórniczych dziur.
Największe leje mają po kilkadziesiąt metrów szerokości i kilkanaście głębokości. Nie brakuje także tych mniejszych, które osiągają po kilka metrów średnicy. Do tej pory znaczna większość zapadlisk powstawała w lasach. Wyjątkiem były dziury, które powstały zarówno w okolicy obwodnicy Bolesławia jak i w samej nawierzchni jezdni.
Warto podkreślić, że większość zapadlisk powstała w miejscach, w których działalność górniczą prowadziło ZGH „Bolesław”. Te, które utworzyły się nad tak zwanym „historycznym górnictwem” stwarzają znacznie większe zagrożenie, ponieważ nie do końca wiadomo, gdzie dawne korytarze górnicze mogą się znajdować. Odpowiednich lokalizacji nie wskazują ani dokumenty, ani mapy będące w posiadaniu urzędów miejskich, urzędów górniczych a nawet ZGH.
Znana jest jedynie cześć potencjalnie zagrożonych terenów. Jak wskazywał w ubiegłym roku wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy historyczna działalność górnicza była prowadzona między innymi pod drogą krajową numer 94, ulicami Króla Kazimierza Wielkiego i Górniczą w Olkuszu, pod linią kolejową numer 62 a także pod budynkiem Starostwa Powiatowego w Olkuszu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- W Olkuszu uruchomiona zostanie pierwsza w powiecie olkuskim jadłodzielnia
- Szkoły z pow. olkuskiego. W których najlepiej zdali egzamin ósmoklasisty?
- „Pojezierze olkuskie” zamarzło. Po roztopach zbiornik będzie jeszcze większy
- Wybór wykonawcy remontu DK 94 w Olkuszu anulowany
- Polska Miss 2023 spotkała się z dziećmi z Olkusza
- Olkuszanie pozbawieni możliwości kupienia leków w godzinach nocnych
