W środę 12 lutego podczas oficjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie TVP, która po ośmiu latach wraca do roli oficjalnego nadawcy i partnera telewizyjnego Orłów, poznaliśmy wyniki I tury głosowania Polskiej Akademii Filmowej.
– Orły, po ośmiu latach znakomitej współpracy z Canal+, wracają do gniazda publicznego nadawcy – powiedział Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej. – Dzisiaj otwieramy nowy, kolejny rozdział we wspólnej historii Orłów i TVP z nadzieją i wiarą, że przyniesie ona wymierne korzyści polskiemu kinu. Misja Polskich Nagród Filmowych i Polskiej Akademii Filmowej, które na wielu polach wspierają rodzimych twórców i polską kinematografię, idealnie współgra z misją telewizji publicznej.
– Polskie Nagrody Filmowe wracają do domu i wraz z TVP otwierają nowy rozdział naszej wspólnej historii – dodał Tomasz Sygut, dyrektor generalny TVP. – Kultura to kluczowy element realizowania publicznej misji, czyli powinności Telewizji Polskiej. Wspieramy polską kinematografię, dlatego dołożymy wszelkich starań, by tegoroczna gala Orłów odpowiadała randze tego wspaniałego wydarzenia.
Nominacje zostały wyłonione w tajnym do momentu publicznego otwarcia kopert głosowaniu Polskiej Akademii Filmowej, przeprowadzanym przez wiodącą firmę audytorską PwC.
O nominacje w kategorii Najlepszy Film ubiegało się 75 produkcji. W kategorii Najlepszy Film Dokumentalny startowało 46 tytułów, a w kategorii Najlepszy Serial – 24. Najwięcej – bo aż 15 nominacji – przypadło filmowi „Biała odwaga” w reżyserii Marcina Koszałki . O nagrody w 13 kategoriach powalczy „Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna. Natomiast „Kulej. Dwie strony medalu” w reżyserii Xawerego Żuławskiego ma szansę na 9 statuetek. O statuetkę Orła dla Najlepszego Filmu rywalizować będą: „Biała odwaga”, „Dziewczyna z igłą”, „Kulej. Dwie strony medalu”, „Strefa interesów” i „To nie mój film”.
– Polska Akademia Filmowa, która decyduje o nominacjach do Orłów, to dziś blisko tysiąc najlepszych polskich filmowców. To szczery, wymagający, ale i bardzo sprawiedliwy jurorski skład. Szczególnie w kategoriach zawodowych nominacja to nagroda sama w sobie i nie do przecenienia, bo przyznana przez koleżanki i kolegów tej samej specjalności. Znaleźć się wśród nominowanych do Orłów to zaszczyt i miara sukcesu - dla polskiej kinematografii – podkreślał Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.
Orły przyznawane są w 20 kategoriach. O tym, kto w tym roku otrzyma Nagrodę w kategorii Osiągnięcie Życia, dowiemy się już 5 marca podczas Spotkania z Nominowanymi.
Laureatów w pozostałych dziewiętnastu kategoriach – w tym zdobywcę statuetki za Najlepszy Film, a także zdobywcę Nagrody Publiczności, wyłonionego w głosowaniu organizowanym przez Wirtualną Polskę – poznamy w poniedziałek 10 marca podczas uroczystej Gali 27. Orłów w warszawskim Teatrze Polskim. Galę będzie można oglądać: na żywo na antenie TVP Kultura od godz. 20.30 oraz na antenie TVP1 od godz. 21.30.
Polskie Nagrody Filmowe Orły powstały w 1999 roku. Organizowane są przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej.
