Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piętnasty raz wręczony został Most Starosty

Halina Gajda
Nagroda Mosty Starosty ustanowiona została w 2001 roku przez ówczesnego starostę dr Andrzeja Welca. Dotychczas wyróżnieniami uhonorowano 75 osób.

W Dworze Karwacjanów, w kameralnym gronie wręczone zostały doroczne nagrody starosty powiatu gorlickiego – Most Starosty i Przęsło. Obie przyznawane są tym, którzy szczególnie przysłużyli się propagowaniu szeroko rozumianej kultury. Most trafia do tych z nieco dłuższym stażem, Przęsło zaś do młodych, zdolnych, twórczych i zaangażowanych w tworzenie i ochronę dóbr kultury. O wyborze decyduje kapituła pod przewodnictwem Karola Górskiego, starosty powiatu. W jej skład weszli również radna Zofia Kamińska, Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Bogusław Diduch, muzyk, dyrektor szkoły w Sękowej oraz Tadeusz Mikrut, naczelnik wydziału edukacji starostwa.

Kapituła zdecydowała, że w ty roku Przęsło trafi do Małgorzaty Nalepy, przewodniczki po kościele pw. Michała Archanioła w Binarowej za za wyjątkowe zaangażowanie i profesjonalizm w popularyzacji piękna architektury kościoła wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Zanim kapituła ogłosiła zwycięzcę, wręczone zostały wyróżnienia.

Pierwsze trafiło do zespołu Pogórzanie działającego przy Gorlickim Centrum Kultury, który obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. W uzasadnieniu kapituła podała: łączą w sobie co najmniej trzy pokolenia, mają na swoim koncie niezliczone nagrody i wyróżnienia, są autentyczni w każdym aspekcie - w stroju, tańcu, muzyce, instrumentarium, przebiegu prezentowanych obrzędów.

Kolejne wyróżnienie odebrał prof. Piotr Gryglaszewski, doktor nauk technicznych, „kryształowy” wykładowca, sękowianin z wyboru, wnikliwy badacz historii i kultury, twórca monografii, a nagrodzony został za promocję piękna i historii ziemi gorlickiej.

Pośród wyróżnionych znalazła się także Kapela Maliszów.
- Zakorzenieni w Beskidzie Niskim poszukują inspiracji w muzyce Karpat. Wykorzystują „ojcowe nuty” i autorsko je interpretują. Są niemal samowystarczalni – budują instrumenty, grają na nich, piszą muzykę, śpiewają i to nawet na salonach u prezydenta – uzasadniał Karol Górski.

Po muzykach przed publiczność wywołany został Paweł Nowicki, gorliczanin, etyk, filozof, poeta, publicysta, recenzent, nauczyciel, bloger. Wyróżnienie zostało mu przyznane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki literackiej i artystycznej.

Kolejny grawerton trafi do Aleksandra Maśleja, niezwykle zaangażowanego członka Zjednoczenia Łemków oraz cenionego pisarza i poety, który z wielką miłością i wrażliwością pisze o sprawach Łemków i swoim ukochanym Beskidzie Niskim. W jego imieniu nagrodę odebrał Emil Hojsak.

Ostatnie wyróżnienie trafiło do Arkadiusz Zawilińskiego, gitarzysty, bluesmena, rockmena, poety. Jak mówił starosta – jego życie to nieustający jam session. Wieczny wędrowiec poszukujący swojego miejsca od Beskidów i Bieszczadów po Szczecin i Francję. Tworzy solo i z zespołami, koncertuje, nagrywa płyty, wygrywa konkursy i festiwale.

Po wyróżnieniach przyszedł czas na najwyższy laur - Most Starosty.
- Nie jest prawdą, że śpiewać każdy może... ale jest prawdą, że każdy śpiewający chciałby być przez niego zauważony i doceniony. Jego uznanie stało się dla wielu młodych ludzi wywodzących się z terenu powiatu gorlickiego przepustką do wielkiego świata muzycznego, a nawet do sławy. Prawnik bez dyplomu, historyk z dyplomem, zweryfikowany muzyk, kontrabasista, scenarzysta, autor wielu książek o kulturze, juror ogólnopolskiego turnieju piosenki literackiej pod nazwą Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami - mówił tajemniczo o zwycięzcy Karol Górski.

Szybko okazało się, że jest nim Jan Poprawa: za wybitne osiągnięcia w promocji dorobku młodych gorlickich twórców piosenki poetyckiej, autorskiej i poezji śpiewanej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska