Nagroda to niezwykła, bo przyznawana nie za książkę już napisaną, ale na poczet dzieł, które dopiero mają powstać. Może się o nią ubiegać pisarz, poeta lub tłumacz, który nie ukończył 35 lat , a w swoim dorobku ma już przynajmniej jedną opublikowaną książkę. Pomysłodaw- czynią wyróżnienia była sama noblistka, która wolę jego powołania wyraziła w swoim testamencie.
W tym roku laureatkami nagrody zostały: poetka i kuratorka wydarzeń literackich, Natalia Malek oraz prozaiczka, Aleksandra Zielińska. Pierwsza z nich ma już na swoim koncie trzy tomy poetyckie: „Pracowite popołudnia”, „Szaber” (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia) oraz „Kord”. Nagrodę im. Adama Włodka otrzymała na napisanie książki poetyckiej o roboczym tytule „R.ż.” Książka będzie dokumentować jeden (trzydziesty) rok życia poetki z czterech perspektyw: osobistej, rodzinnej, obywatelskiej i artystycznej. Malek zamierza połączyć relacje językowe z eksperymentami przestrzennymi i eksponowaniem materialnej strony wiersza.
Zielińska zaś to autorka m.in. świetnie przyjętego „Przypadku Alicji” (nominacja do Nagrody Conrada). Jest też autorką powieści „Bura i szał” oraz opowiadań „Kijanki i kretowiska”. Nagrodą im. Adama Włodka wyróżniono jej projekt powieści „Sorge”. Książka, jak zapowiada autorka, ma być zbudowana na styku dwóch przestrzeni: współczesnej i historycznej oraz koncentrować się na temacie straty i żałoby.
Łączna wartość nagrody to 50 tys. złotych. Dotychczasowi laureaci wyróżnienia to m.in. Mikołaj Łoziński, Marcin Orliński, Andrzej Muszyński i Patrycja Pustkowiak.
Adam Włodek był poetą, redaktorem i tłumaczem. Brał udział w Kampanii Wrześniowej, w czasie okupacji uczestniczył w podziemnym życiu kulturalnym, po wojnie zaś, był redaktorem krakowskich pism (m.in. „Dziennika Polskiego”).
ZOBACZ KONIECZNIE:
[a]WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"
Follow https://twitter.com/dziennipolski