Nowe przedszkole ma powstać przy ul. Za Torem, za ośrodkiem zdrowia. Ma się tam znaleźć miejsce dla 120 dzieci. Do nowego budynku przeniesie się przedszkole, które obecnie działa w budynku na terenie Gminnego Ośrodka Kultury. Urząd gminy pozyskał na budowę nowego ośrodka 8 mln zł z rządowego programu Polski Ład.
Pod koniec 2023 roku urząd gminy zaprezentował koncepcję nowego przedszkola. Zakładała ona, że bryła nowego miejsca dla dzieciaków będzie odbiegała od typowe zabudowy podhalańskiej. - Budynki użyteczności publicznej zasadniczo ze względu na swoje funkcje, ale również wymogi bezpieczeństwa odbiegają od typowej zabudowy, ponieważ chodzi tu przede wszystkim o funkcjonalność – broniła wizji Anita Żegleń, wójt gminy Poronin. - Planowane przedszkole będzie budynkiem nowoczesnym, ale przede wszystkim dostosowanym do dzieci. Budynek będzie się składał z trzech kondygnacji – na poziomie minus 1, zero oraz plus jeden.
Gdy koncepcja ujrzała światło dziennie, wielu mieszkańcy nie zostawiło na niej suchej nitki. „Takie pudło, koszmarek architektoniczny. Kompletnie nie pasuje do architektury Podhala”, „Budynek nie pasuje do Podhala”, „To tak jakby przedszkolaki układały klocki jeden na drugich i czekały kiedy się zawalą” – to tylko niektóre z komentarzy, jakie mieszkańcy Poronina i Podhala zamieścili w mediach społecznościowych.
- Forma jest kompletnie niewłaściwa. Architekt, który to rysował jest pewnie bardzo zdolny, chce pozostawić po sobie ślad. Ale mógłby zrobić coś co z regionem będzie miało coś wspólnego. Nie chodzi mi oczywiście o to, że konieczne musi to być coś z drzewa i z góralskimi ozdóbki – mówił Jan Karpiel-Bułecka, architekt i regionalista.
Po fali krytyki prace nad przedszkole nie zatrzymały się. Urząd gminy w przetargu wybrał firmę, która zajmie się projektowaniem i budową nowego przedszkola. Do jej zadań należało także przygotowanie koncepcji. I tak druga okazuje się o wiele mniej kontrowersyjna.
- Taki budynek będzie wyglądał już o wiele lepiej. Nie jest to co prawda styl zakopiański, ale ma elementy dachu dwuspadowego, są zaplanowane materiały w drewnie. Będzie się on lepiej komponował z otoczeniem – ocenia pani Anna, mieszkanka Poronina.
Jak zaznacza wójt Anita Żegleń w nowej koncepcji zachowane zostały wszystkie sale, place zabaw, wszystkie funkcje, jakie obecnie były w pierwszej koncepcji. Nie zmieni się także kubatura budynku, jak i ilość miejsc dla dzieci.
Roboty budowlane powinny rozpocząć się jesienią 2024 roku. Urząd gminy zakłada, że dzieci będą mogły korzystać z nowego miejsca za dwa lata. Całość prac pochłonie w sumie ponad 9 mln zł.
Arabowie opanowali Zakopane. Tak wielu turystów z Półwyspu A...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
