18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt "Kraków Mój Dom" rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]

M. Satała, A. Agaciak
Wspólne zdjęcie laureatów konkursu "Kraków mój dom" z dyplomami i nagrodami
Wspólne zdjęcie laureatów konkursu "Kraków mój dom" z dyplomami i nagrodami Jan Hubrich
Zakończył się wielki konkurs architektoniczny "Kraków mój dom", w którym mieszkańcy wybierali najlepsze inwestycje oddane do użytku w ostatnim czasie. W piątek podczas uroczystej gali z udziałem Elżbiety Koterby, zastępcy prezydenta Miasta Krakowa, ogłoszono zwycięzców i wyróżnionych w konkursie.

Stadion Cracovii, Muzeum pod płytą Rynku Głównego, przebudowana ulica Długa, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz kładka o. Bernatka - te miejskie inwestycje to zdaniem krakowian i kapituły plebiscytu kawał dobrego budownictwa!

- Konkurs "Kraków mój dom" pozwala nie tylko wskazać godną naśladowania architekturę, ale kształtuje poczucie estetyki mieszkańców - mówiła podczas gali prezydent Elżbieta Koterba. - W ostatnim czasie Kraków obfitował w dobre realizacje, zarówno mieszkaniowe, jak i użyteczności publicznej. Przyznam, że dużo obiektów wskazanych przez krakowian było godnych zauważenia.
Jak zauważył prod. Witold Cęckiewicz, przewodniczący kapituły konkursu, powoli, ale na korzyść zmienia się krajobraz Krakowa. Znikają do niedawna zaniedbane poprzemysłowe tereny, jak chociażby Zabłocie. W ich miejscu wyrastają nowe budowle użyteczności publicznej, biurowce, uczelnie i zespoły mieszkaniowe.

Na obszarze śródmieścia znikł chaos przypadkowych aranżacji przestrzeni publicznej, jak chociażby przy ul. Powiśle pod wawelskim wzgórzem. Nowe Centrum Obsługi Ruchu turystycznego zostało doskonale wpisane w zachodni stok zamku i wiślanych wałów.

- Plebiscyt "Kraków mój dom" liczy już 5 lat - przypomniał prof. Witold Cęckiewicz . - I warto go kontynuować. Z kilkudziesięciu zakwalifikowanych obiektów kapituła wybrała najlepsze, oddając je pod osąd czytelników.

**

Oto uhonorowane obiekty:**

Architektura mieszkaniowa

Zespół "Art Residence" - Nagroda Czytelników
Niewielki, kameralny zespół mieszkaniowy w Starych Łagiewnikach, dobrze komponuje się z istniejącą tu niską zabudową. Mimo bliskości zawsze zatłoczonej zakopianki, hałas z niej tu nie dociera. Do mieszkań na parterze przylegają ogródki, a lokale na poddaszu mają przestronne tarasy i klimatyzację.

Zespół "Garden Residence" - Wyróżnienie Kapituły

Doceniony za kompleksowość rozwiązania dużego zespołu mieszkaniowego, gdzie znalazła się dostateczna liczba stanowisk w dwupoziomowych garażach, bogate wyposażenie parterów w liczne usługi oraz handel, a obszerne wnętrze rozległego bloku, ukształtowano jako doskonale zaprojektowany ogród.

Architektura użyteczności publicznej

Stadion "Cracovii" - Nagroda Czytelników
Bryła obiektu dobrze wtapia się w okoliczne zabudowania, nie dominuje, a może pomieścić ponad 15 tys. osób. Dobrze dobrana kolorystyka, sprawia, że obiekt sportowy jest wręcz kameralny. Wszystkie miejsca dla widzów znajdują się pod dachem, trybuny są strome, niemal 100 proc. krzesełek znajduje się nie dalej niż 90 m od środka boiska.

Muzeum Lotnictwa Polskiego - Nagroda kapituły Plebiscytu
Obiekt wyróżnia się oryginalnością formy architektonicznej, inspirowaną śmigłem samolotu. Obok niezwykłej formy zewnętrznej, posiada ciekawie rozwiązane i wzajemnie przenikające się wnętrze, dające przestrzeń dla bogatej ekspozycji zgromadzonych tu unikalnych samolotów.

Muzeum Sztuki Współczesnej - Wyróżnienie Kapituły

Muzeum, jako pierwsza tego typu zrealizowana placówka w kraju, stanowi przykład bardzo dobrej architektury współczesnej, nawiązującej do charakteru i tradycji miejsca. Stworzono tu doskonałe warunki dla różnorodnej ekspozycji dzieł współczesnej sztuki. Sam obiekt, jak podkreślano, jest dziełem sztuki.

Przestrzeń publiczna

Ulica Długa - Nagroda Czytelników
Pierwsza ulica w Krakowie, przez którą bez problemów przejdą panie w szpilkach i którą można łatwo pokonać z wózkiem z dzieckiem. Modernizacja ulicy uwzględniła potrzeby wszystkich użytkowników, w tym osób niepełnosprawnych, a w szczególności osób niewidomych. Dla nich przy zejściu z chodników ułożono kostkę z wypustkami.

Kładka Bernatka - Wyróżnienie Kapituły

Wiążąc nowoczesnym ciągiem pieszym i rowerowym Podgórze i Kazimierz, kładka zaktywizowała w sposób widoczny przyległe ulice. Zapowiada też ich dalsze, pełniejsze wykorzystanie. Będąc atrakcją architektoniczno-inżynierską ożywiła również coraz liczniejszymi odwiedzinami martwą część przyległych bulwarów.


Rewitalizacja i modernizacja


Podziemia Rynku Głównego, szlak turystyczny - Nagroda czytelników

Turystyczny hit - potwierdzony największą liczbą głosów, świadczących o stale rosnącej popularności otwartego przed kilku miesiącami obiektu. Jego przestrzeń stworzono przy użyciu współczesnych środków audiowizualnych. Dzięki nim zwiedzający poznają interesującą opowieść o historii miasta.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska