https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płoną łąki i nieużytki w regionie tarnowskim. Zakazy i apele o niewypalanie traw nie pomagają [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
W środę (2 marca) strażacy gasili pożar traw i nieużytków w Jodłówce Wałkach pod Tarnowem
W środę (2 marca) strażacy gasili pożar traw i nieużytków w Jodłówce Wałkach pod Tarnowem OSP Jodłówka Wałki
Choć to jeszcze zima, strażacy z Tarnowa i okolicznych jednostek OSP już walczą z bezmyślnymi podpaleniami traw i nieużytków. W środę (3 marca) gasili pożar, który został wzniecony w Jodłówce Wałkach.

Pożar w Jodłówce Wałkach k. Tarnowa

W akcji uczestniczyli strażacy z OSP Jodlówka Wałki oraz z PSP w Tarnowie. Ogniem objęte bylo ponad 20 arów terenu - głównie nieużytków.

W ostatnich dniach strażacy wyjeżdżali do gaszenia pożarów traw i nieużytków m.in. w Pawęzowie oraz na polach klikowskich.

Brak śniegu sprawia, że trawy są wysuszone, a to oznacza, że pożar błyskawicznie się rozprzestrzenia, nawet przy niewielkim wietrze i obejmuje duże obszary. Jego opanowanie i ugaszenie angażuje poza tym zazwyczaj duże siły strażaków, które w tym czasie mogą być potrzebne gdzie indziej.

Na dodatek - jak twierdzą eksperci - wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw i tym samym nie przynosi korzyści rolnikowi. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby się odrodzić.

- Takie z pozoru niegroźne podpalenie, będące sposobem na szybkie posprzątanie działki, może błyskawicznie przerodzić w ogromny pożar, który trudno będzie opanować i spowoduje duże szkody, a nawet może doprowadzić do tragedii. Wystarczy silny podmuch wiatru, by stracić kontrolę nad ogniem. Wtedy zagrożone są lasy, a także znajdujące się w pobliżu zabudowania. Takie sytuacje miały miejsce już w poprzednich latach wielokrotnie - mówi Marcin Opioła, rzecznik prasowy PSP w Tarnowie.

Co grozi za wypalanie traw?

Wypalanie traw i nieużytków jest zakazane. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł.

Jeżeli ogień rozprzestrzeni się na większą skalę i dojdzie do zniszczenia mienia wielkich rozmiarów lub sprowadzone zostanie zagrożenie życia lub zdrowia wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska