Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po lekcjach uczniowie - wolontariusze udają się do swych podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej

Marek Podraza
Marek Podraza
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach ma w swoich murach w tym roku szkolnym nietypową klasę technikum. Jest nią klasa wolontariacka, bowiem prawie 30 uczniów klasy pierwszej uczącej się zawodu technika - ekonomisty w wolnym czasie aktywnie działa pomagając osobom potrzebującym.

Po zajęciach lekcyjnych uczniowie - wolontariusze udają się między innymi do Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Sienkiewicza i pomagają osobom starszym i niepełnosprawnym.

- Od 1 września w szkole wdrożono do realizacji program wychowawczy oparty na idei szkolnego wolontariatu dla szkół ponadgimnazjalnych pt. ,,Czas na wolontariat''. Klasa I technikum w zawodzie technik- ekonomista wraz z wychowawcą Renatą Orłowską- Przybycień realizują cele i założenia programu. Jest to w tym roku pilotażowy projekt zaczerpnięty z IV LO im. B. Prusa ze Szczecina, a zmodyfikowany przez Renatę Filipowicz, prezesa Kwiatonowickiego Stowarzyszenia Homini. Wybrana klasa do pilotażowego projektu w szkole noszącej imię św. Jana Pawła II upowszechnia Jego słowa ,, Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi" - mówi Grażyna Pabis -Mazur, dyrektor szkoły.

Ideą projektu jest między innymi kształcenie właściwej komunikacji międzyludzkiej, uczenie tolerancji i szacunku dla innych. Program koordynuje Justyna Lenard organizując szkolenia, wyjazdy integracyjne dla uczestników projektu, wspiera ich działania, służy pomocą.

- W ZSE wcześniej już utworzono szkolny klub wolontariatu. 15 osób aktywnie uczestniczyło w różnych akcjach pod opieką Iwony Rąpały. Młodzież odwiedza chorych i potrzebujących pomocy w gorlickim szpitalu, organizuje różne spotkania np. wigilia dla chorych, dzień chorego wraz z księdzem kapelanem Andrzejem Kluzem czy korepetycje - pomoc w nauce dla uczniów w świetlicy parafialnej św. Jadwigi Królowej w Gorlicach. Organizowali też Mikołajki dla dzieci ze świetlicy, kwestowanie, zbiórkę żywności dla potrzebujących itp., także okazjonalnie odwiedzali pensjonariuszy w DPS na Sienkiewicza, a od nowego roku szkolnego poprzez klasę wolontariacką mamy ich pod opieką cały czas - wyjaśnia dyrektorka szkoły.

To jedyna tego typu klasa w naszym powiecie i być może w Małopolsce. Zanim przystąpili do wolontariackiej pracy w październiku uczestniczyli m.in w zorganizowanym przez Kwiatonowickie Stowarzyszenie Homini, wyjeździe integracyjnym i szkoleniu w Jodłówce Tuchowskiej.

Wolontariusze pozyskali też wiedzę z zakresu aspektów prawnych wolontariatu oraz możliwości realizacji działań wolontariackich. Dla większości młodych wolontariuszy to nie nowość ponieważ w szkołach gimnazjalnych mieli już styczność w pomocy bliźnim. Martyna Ćwiklik dojeżdża do szkoły w Gorlicach z Łużnej, nie przeszkadza jej to w tym, aby po szkole znaleźć czas i zająć się podopiecznymi DPS przy ulicy Sienkiewicza.

- W Łużnej działałam w Caritasie. Bardzo mi się podobało to co robimy. Robiliśmy stroiki, zbieraliśmy żywność dla ubogich na święta. Sprzedawaliśmy znicze na cmentarzu. Bardzo się ucieszyłam, że po rozpoczęciu nauki w ZSE mogłam dalej rozwijać swoją działalność wolontariacką. To piękna sprawa pomagać innym. W DPS opiekujemy się panią Marią. Przychodzimy razem z moją koleżanką Pauliną Kachniarz. Rozmawiamy o wielu sprawach, jeżeli coś trzeba to jej pomożemy. Pani Maria zawsze czeka na nasze przyjście - mówi wolontariuszka Martyna Ćwiklik.

Wolontariusze do swoich podopiecznych udają się w charakterystycznych pomarańczowych bluzach, są widoczni i rozpoznawali z daleka. Kasia Hływa i Arkadiusz Tarsa dojeżdżają do szkoły z Małastowa. Wcześniej uczyli się w gimnazjum w Sękowej. Działali tam w wolontariacie szkolnym i dalej to robią w ekonomiku. Po lekcjach podobnie jak i pozostali wolontariusze udają się do Domu Opieki Społecznej.

- Opiekujemy się panią Małgosią. Kobieta porusza się na wózku inwalidzkim. Przeszliśmy specjalne szkolenie z zasad kierowania wózkiem i ta wiedza przydaje się nam teraz. Dużo z panią Małgosią rozmawiamy o zwierzętach - mówi Kasia Hływa, a jej kolega Arek Tarsa dodaje. - Wcześniej przygotowujemy się to każdej wizyty. Ostatnio śpiewaliśmy pani Małgosi kolędy po łemkowsku. Była zachwycona. Zawsze czeka na nasze przyjście - mówi wolontariusz.

Dla obu stron pierwsze spotkania były stresujące, ale teraz idzie wszystko jak z płatka. Zarówno uczniowie - wolontariusze jak i mieszkańcy DPS poznali się bardzo dobrze ze sobą i są teraz "dobrymi znajomymi". Dla uczniów to dodatkowe zajęcie, które nie jest wprawdzie obowiązkowym przedmiotem, ale traktują go poważniej niż niektóre przedmioty szkolne. Każdy z nich czuje się prawie jak student. Wolontariusze posiadają bowiem specjalne indeksy ze zdjęciem, gdzie odnotowywane są ich czynności jakie wykonują. Kto ma ich więcej ten czuje się wyjątkowo doceniony.

- Noszę go codziennie do szkoły. Tutaj mamy Kartę Etyczną Wolontariusza, a tutaj mamy wpisywane efekty naszej pracy - pokazuje Kasia Hływa i dodaje. - Wolontariat w jakimś stopniu pomaga nam w nauce, czasami na lekcjach nawiązujemy do tematów związanych z wolontariatem. Czy łatwo było nam nawiązać kontakt z panią Małgosią? Na początku strasznie baliśmy się tego spotkania jak to będzie, ale później rozmowa zaczęła nam się kleić. Z każdą wizytą poznajemy się wzajemnie i już mniej jest takich cichych momentów kiedy nie wiemy co mamy powiedzieć - opowiada Kasia Hływa.

Uczniowie tej klasy nie otrzymują ocen, ale wychowawca uwzględni ich zaangażowanie przy ocenie zachowania, jako jeden z wielu elementów, kryteriów branych pod uwagę.

- Ponadto na dyplomie ukończenia szkoły dostaną wpis o pracy w wolontariacie. Program będzie realizowany w tej klasie przez trzy lata technikum, a potem przeprowadzona zostanie ewaluacja, podsumujemy efekty, korzyści zarówno dla uczniów, jak i środowiska oczekującego pomocy to jest DPS i jego seniorzy. Mamy jeszcze zapewnienie od już byłego pana starosty Mirosława Wędrychowicza z września tego roku, że klasa do obowiązkowych zajęć planu nauczania otrzyma dodatkową jedną godzinę lekcyjną na zgłębienie wiedzy z zakresu wolontariatu szeroko pojmowanego, widzialnego w skali globalnej. Uczniowie poznają też szerzej przepisy prawne dotyczące wolontariatu i wolontariuszy ujęte w dokumentach jakimi jakimi jest między innymi ,,Długofalowa polityka rozwoju wolontariatu w Polsce'' - dodaje dyrektor Grażyna Pabis-Mazur.

Uczniowie - wolontariusze podczas ostatniej Gali Wolontariatu specjalne okolicznościowe wyróżnienie w formie grawertonu od starosty gorlickiego oraz Stowarzyszenia Homini, a w klasie są: Katarzyna Abram, Dominik Bochenek, Karolina Cetnarowicz, Justyna Czyszczoń, Martyna Ćwiklik, Julia Duć, Dominika Dusza, Angelika Gajewska, Katarzyna Hływa, Paulina Humecka, Paulina Kachniarz, Dawid Kicwak, Katarzyna Kiełtyka, Natalia Krupa, Piotr Księżyk, Paulina Markowicz, Przemysław Merena, Dominika Mika, Angelika Nowak, Damian Sudyk, Karolina Szarek, Arkadiusz Tarsa, Krystian Tenerowicz, Kamil Wantuch, Weronika Wiktor, Weronika Zygoń, Klaudia Żegleń i Klaudia Żydło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska