Na przedświątecznej sesji miechowscy radni podjęli uchwałę, zawierająca uzasadnienie dla nazwy „Służba Polsce”, rozumianej jako praca dla ojczyzny. Odwołują się w nim do walki o niepodległość, odbudowy kraju po czasach wojen i zaborów itp. - Patriota to człowiek kultywujący pamięć o przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Służba Polsce jako nieustanna troska o losy ojczyzny - Polski, działanie w jej interesie i dla jej dobra jest postawą godną upamiętniania. Jej wyrazem jest uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy, dbanie o poprawność języka ojczystego, troska o dobro środowiska, a także szacunek dla narodowej tradycji - głosi fragment uchwały.
Podjęcie uchwały jest wynikiem mediacji pomiędzy samorządem Miechowa a wojewodą małopolskim, który 13 czerwca 2018 roku rozporządzeniem zastępczym, zmienił nazwę ulicy na Wąską. W jego opinii nazwa Służba Polsce nawiązywała do działającej od 1948 roku Powszechnej Organizacji Służba Polsce, która fatalnie zapisała się w czasach stalinizmu w Polsce. Utrzymanie nazwy zostało zatem uznane za naruszenie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.
Przemianowanie ulicy na Wąską nie spodobało się jej mieszkańcom. Podczas przeprowadzonych konsultacji większość opowiedziała się za dotychczasową nazwą. W efekcie burmistrz Dariusz Marczewski złożył skargę do Sądu Administracyjnego, domagając się uchylenia decyzji wojewody. Następnie doszło do wspomnianej mediacji. - W efekcie mediacji Rada Miejska podjęła uchwałę z uzasadnieniem nazwy, odnoszącym się do wartości patriotycznych, którego projekt został przygotowany i uzgodniony w IPN. Po podjęciu uchwały przez RM, zgodnie z deklaracją przedstawicieli WM, uchylone zostanie Zarządzenie Zastępcze Wojewoda. Tym sposobem wrócimy do nazwy funkcjonującej od lat i de facto nie kojarzącej się mieszkańcom z komunizmem - informuje burmistrz Marczewski.
Przypomnijmy, że już w 2017 roku w Miechowie zmieniono nazwy ulic Andrzeja Taborowicza na Spacerową, Mariana Buczka na Wspólną oraz osiedla XXX-lecia PRL na Parkowe.
FLESZ - Katastrofa klimatyczna coraz bliżej. Polska ugotuje się w skwarze
- Juwenalia Krakowskie 2019: kto, gdzie i kiedy
- Budowa zakopianki idzie "na całego" [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Małopolscy "Mistrzowie parkowania". Zobacz najgorszych kierowców z naszego regionu [ZDJĘCIA]
- Widok z balkonu na... okno sąsiada. Tak się buduje w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Gdzie wyjechać na Majówkę? TOP 10 pomysłów na Majówkę!
